Eмисия новини
от 10.00 часа

Takimi vjetor i Rrjetit Evropian të Xhazit mbahet në Sofje

Festivalet më të mëdha të xhazit në Evropë e zgjodhën Sofjen për të mbajtur takimin e tyre. Konferenca Evropiane e Xhazit mbahet në Sofje nga 22 deri më 25 shtator. Kjo është veprimtaria e parë e këtij lloji në Evropën Juglindore. Aksenti i..

24.09.22 09:25 |

“Dobriç Xhaz Fest” pret një publik të madh

Për herë të parë, Dobriç do të jetë organizator i një festivali dyditor të xhazit. Ngjarja do të mbahet më 17 dhe 18 shtator. Ditën e parë, muzikantë të njohur do të performojnë në skenën e Lapidariumit pranë bashkisë dhe do t’u prezantojnë..

17.09.22 10:55 |

Xhaz dhe festë e verës trake në "Luginën e Mbretërve Trakas" në Kazanllëk

Në javën e fundit të muajit gusht, qyteti në Luginën e Trëndafilave-Kazanllëk, kthehet në një qendër tërheqëse si për bullgarët, kështu dhe për të huajt, të cilët janë gati të zhyten në botën e çuditshme të qindra monumenteve të vlefshme..

27.08.22 11:35 |

Veleka Cankova dhe “Udhëtimi i saj rreth botës”

“Dy sy të gëzuar – rreze të diellit, ndriçojnë gjithë tokën dhe sjellin dashurinë... Dy duar të buta...më përqafojnë... Dhe ëndrra ime bëhet realitet... Po nis një aventurë me një anije, udhëtimin e ëndërruar nëpër botë...” Ky është një fragment nga..

28.07.22 14:32 |
Ljudmill Krumov dhe The Small Bulgarian Folk Jazz Orchestra

“Përplasja kulturore…” – një udhëtim emocional muzikor nga Danubi deri në Misisipi

"Përplasja kulturore - Nga Danubi deri në Misisipi” - kështu titullohet albumi i ri i Ljudmill Krumovit, i cili ka mbledhur 11 pjesë të tij origjinale. Kitaristi virtuoz është edhe producent i këtij projekti, në të cilin merr pjesë The Small..

01.07.22 12:13 |

Lili Jonçeva ngas, këndon dhe qesh

“Mini Me” është një këngë në stilin brit house, në të cilën do të dëgjoni formulën gazmore “Unë ngas, këndoj dhe qesh ...”. Autorë të muzikës janë Lili Yoncheva dhe Hamish Balfour, teksti është i Lili Yoncheva, aranzhimi i Hamish Balfour. Kujtojmë..

22.02.22 12:09 |

Bellosllava – 22 vjet në skenë

Grupi, me të cilin këngëtarja xhaz Bellosllava e nisi karrierën e saj, quhet “Trip”. Ajo e krijoi atë bashkë me kolegë të saj nga Republika e Maqedonisë së Veriut, bashkëstudentë nga Akademia Kombëtare e Muzikës “Panço Vlladigerov”. Para kësaj..

18.02.22 11:50 |

Elita e xhazit evropian vjen në Sofje në shtator

Sofja do të jetë mikpritëse e   Konferencës Evropiane të Xhazit organizuar nga Rrjeti Evropian i Xhazit dhe Asociacioni i Operatorëve Evropianë të Xhazit. “Ky forum koordinon festivalet, klubet, institucionet kulturore të cilat kujdesen për..

29.01.22 10:45 |
Foto: Facebook/RossenKukosharovOfficial

Ju prezantojmë këngën “Macja e zezë” të Rosen Kukosharovit

Rosen Kukosharov ka rreth 20 vjet që është në skenë. Ai shkruan tekste dhe kompozon muzikë, interpreton disa nga këngët e veta. Gjatë të gjitha këtyre viteve ka punuar mbi projekte të ndryshme me Orlin Pavllov , Ljubo Kirov , Maria Ilieva..

10.01.22 10:56 |
Orlin Pavllov me Big Bend-in e BNR-së

Big Bendi i BNR-së dhe Orlin Pavllov në një aventurë emocionuese Krishtlindjesh

Koncerti i Krishtlindjeve i Big Bend-it të Radios Kombëtare Bullgare këtë vit është më 17 dhjetor në sallën “Bëllgara” në kryeqytet. Solist është Orlin Pavllov, të cilin e njohim si vokali i grupit “Kaffe” në fillim të karrierës së tij, e më vonë..

17.12.21 11:56 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера