Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Mirëmbrëma, xhaz!” – koncert i Big Bendit të Radios Kombëtare Bullgare

Angell Zaberski dhe Big Bendi i BNR-së
Foto: Ani Petrova, BNR

Një tjetër festë xhazi po përgatitet nga Big Bendi i Radios Kombëtare Bullgare (BNR) me koncertin “Mirëmbrëma, xhaz!”. Më datë 16 maj, të enjten, në Studion e Parë të BNR-së do të tingëllojnë vepra të njohura të xhazit si dhe kompozime dhe aranzhime origjinale të pianistit dhe kompozitor Angell Zaberski - bir.

Maja Rajkova, producente e muzikës bullgare në BNR, prezanton koncertin ashtu:

"Mirëmbrëma, xhaz!" është një rrugëtim muzikor me pjesë të përzgjedhura nga repertori i Big Bendit të BNR. Veprat janë të zgjedhura ashtu që të mbushin publikun me emocione pozitive dhe një humor të mrekullueshëm. Dirigjenti i ftuar është një nga muzikantët më të ndritur të xhazit bullgar - Angell Zaberski - bir. Ai ka punuar më shumë se një herë me muzikantët e orkestrës si dirigjent, aranzhues dhe autor i pjesëve të reja bullgare”.

Lexoni më shumë:

Redaktore: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kënga “Dy Zemra” e Kris Gran me video

Pasi në tregun muzikor doli albumi debutues i këngëtarit Kris Gran "Dy Zemra", ai prezantoi edhe videon e këngës titulluese. Interpretuesi i ri vet e krijoi muzikën dhe tekstin enkas për koleksionin e tij të autorit. "Zgjodha këtë këngë për të..

botuar më 24-05-17 2.25.MD

"Sillvia" – persona të njohur interpretojnë një këngë emblematike nga repertori i Vëllezërve Argirovi

"Sillvia" është një version i ri i një kënge të përjetshme të një prej dueteve më të njohura të viteve 80-të - Vëllezërit Argirovi. Kënga është një version i ri i "Parandjenjë për një varg" nga albumi "Një vajzë për dy" i Vëllezërve Argirovi, i..

botuar më 24-05-14 8.00.PD

"Të gdhendur" është kënga e parë solo e Bobi Ivançev nga dueti "Avenue"

Borisllav /Bobi/ Ivançev është një muzikant i ndikuar shumë nga magjia e radios. Ai është i njohur si pjesë e duetit “Avenue”, dhe kënga e tij e parë autoriale “Të gdhendur” tashmë po “udhëton” me sukses në valët e radios. “Kjo këngë është një..

botuar më 24-05-13 7.55.PD