Eмисия новини
от 15.00 часа
Vasill Terziev

Vasill Terziev u betua si kryetar i Bashkisë së Kryeqytetit

Kryetari i ri i Sofjes, Vasill Terziev, kryetarët e rajoneve dhe këshilltarët bashkiakë u betuan para Këshillit Bashkiak të Sofjes. Sesioni i parë i parlamentit të ri të qytetit u hap nga guvernatorja rajonale e kryeqytetit, Vjara Todeva, e..

13.11.23 11:26 |

Rezultatet e raundit të dytë të votimit vendor me protokolle 100% të përpunuara

Rezultatet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me 100 për qind të protokolleve të përpunuara zgjedhore në Sofje në orën 07:00, tregojnë se Vasill Terziev nga koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike - Shpëtoni Sofjen" merr..

06.11.23 11:46 |
Ilijana Jotova

Javën e ardhshme presidenti do të diskutojë dorëheqjen e kërkuar të kreut të Agjencisë Shtetërore për Siguri Kombëtare

“Votoj me makineri që kur makinat ishin në qarkullim. Mendoj se kjo është mënyra më e mirë e votimit sepse është më e mbrojtura.” Këtë e tha nënpresidentja Ilijana Jotova pas votimit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Sofje. E pyetur se si do ta..

05.11.23 12:59 |

Makinat e votimit janë gati për transport

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) i dha leje Ministrisë së Punëve të Brendshme që në orën 17:00 të nisë transportin e makinerive të votimit nga magazina në Sofje sipas një plani transporti të miratuar. Në raundin e dytë të zgjedhjeve vendore do të..

03.11.23 16:52 |

Si i zgjedhim kryebashkiakët tanë

Pas raundit të parë të zgjedhjeve për pushtetin vendor, janë të qartë vetëm 8 prej kryetarëve të bashkive të qyteteve rajonale në vend. Në të gjitha 19 qytetet e tjera rajonale, duke përfshirë tre më të mëdhenjtë – Sofjen, Plovdivin dhe Varnën,..

02.11.23 15:56 |
Bojko Borisov

Lideri i GERB-it Bojko Borisov me komentin e tij të parë pas zgjedhjeve

"Mënyra më e mirë për ta rikthyer Sofjen është ta humbasësh. Tani duhet ta shpëtojmë atë nga shpëtimtarët - unë i njoh këta njerëz, nuk mund të punojnë sepse janë dembel". Kështu deklaroi lideri i GERB-it, Bojko Borisov, në komentin e tij të parë pas..

31.10.23 18:37 |
Aleksandër Jollovski

Nisin përgatitjet për votimin me makinë në raundin e dytë të zgjedhjeve

Ministri i qeverisjes elektronike, Aleksandër Jollovski, tha se po fillon punën për përgatitjen teknike të makinave për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Ekipet e certifikimit do të punojnë jashtë orarit. Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve..

31.10.23 16:16 |

KQZ: Pjesëmarrja në zgjedhjet lokale ishte 44.94%

Pjesëmarrja e votuesve në zgjedhjet lokale në Bullgari të 29 tetorit ishte 44.94%, që përkon me parashikimet paraprake të sociologëve. Më shumë se 2 713 000 votues dolën për të votuar nga gjithsej pak më shumë se 6 038 000 votues të regjistruar. Kjo..

31.10.23 14:27 |

Kandidati i PP-DB-së dhe përfaqësuesja e së majtës do të konkurrojnë për postin e kryetarit të bashkisë në kryeqytet

Kandidati i PP-DB dhe “Shpëto Sofjen” Vasill Terziev me 31,8% të votave të qytetarëve të Sofjes dhe kandidatja e “BSP për Bullgarinë” Vanja Grigorova me 21,59% mbështetje do të konkurrojnë të dielën për postin e kryetarit të bashkisë së Sofjes,..

31.10.23 09:42 |

Gjykata rehabiliton votimin me makinë

Gjykata e Lartë Administrative anuloi në një seancë pesë orëshe vendimin e KQZ-së për ndalimin e votimit me makinë, të marrë në prag të zgjedhjeve vendore, të cilat u zhvilluan më 29 tetor. Kështu, në raundin e dytë të së dielës, qytetarët do të..

31.10.23 09:20 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна