Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lideri i GERB-it Bojko Borisov me komentin e tij të parë pas zgjedhjeve

Bojko Borisov
Foto: BGNES

"Mënyra më e mirë për ta rikthyer Sofjen është ta humbasësh. Tani duhet ta shpëtojmë atë nga shpëtimtarët - unë i njoh këta njerëz, nuk mund të punojnë sepse janë dembel". Kështu deklaroi lideri i GERB-it, Bojko Borisov, në komentin e tij të parë pas raundit të parë të zgjedhjeve lokale të 29 tetorit, në të cilin partia e tij humbi kryeqytetin pas 18 vitesh qeverisje. Tani në balotazhin më 5 nëntor do të konkurrojnë kandidati i PP-DB dhe "Shpëto Sofjen" Vasill Terziev dhe "BSP për Bullgarinë" Vanja Grigorova. Sipas Borisov, rezultati i zgjedhjeve në kryeqytet pritej pas një sulmi masiv trevjeçar kundër GERB-it. Lidhur me raundin e dytë të ardhshëm, Borisov tha se tashmë është tepër vonë që PP-DB të kërkojë mbështetje nga GERB. Ai raportoi se partia e tij fitoi në 7 qytete të qarkut tashmë në raundin e parë, në 95 bashki dhe në 17 qytete të rajonit shkon në balotazh si forca kryesore. Ai e cilësoi pjesëmarrjen e ulët të votuesve si një ndëshkim për të gjithë klasën politike.


Më shumë nga rubrika

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD

Parashikimi i motit për 4 marsin

Ditën e hënë do të mbajë mot kryesisht me diell, por pasdite nga perëndimi vranësirat do të fillojnë të shtohen dhe trashen dhe deri në mbrëmje do të ketë vranësira në të gjithë vendin. Nuk priten reshje. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë dhe..

botuar më 24-03-03 6.30.MD