Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vasill Terziev u betua si kryetar i Bashkisë së Kryeqytetit

Vasill Terziev
Foto: BTA

Kryetari i ri i Sofjes, Vasill Terziev, kryetarët e rajoneve dhe këshilltarët bashkiakë u betuan para Këshillit Bashkiak të Sofjes.

Sesioni i parë i parlamentit të ri të qytetit u hap nga guvernatorja rajonale e kryeqytetit, Vjara Todeva, e cila tha: “Besoj se ekzekutivi lokal në personin e Vasill Terzievit dhe ekipit të tij mund dhe do të jetë shembull i ndershmërisë dhe integritetit." Ajo uroi që të sapozgjedhurit ta kthejnë Sofjen në një kryeqytet modern evropian.

Po afron zgjedhja e kryetarit të Këshillit Bashkiak të Kryeqytetit, që do të jetë një detyrë e vështirë, pasi asnjë grup nuk ka mazhorancë.

Qytetarët e Sofjes përfaqësohen nga shtatë formacione politike – “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike /PP-DB/ -"Shpëto Sofjen" me 23 këshilltarë, GERB-SDS - me 14, "BSP për Bullgarinë" - me 9, "Vëzrazhdane" - me 8, Bashkimit Konservator të së Djathtas /KOD/ dhe "Ka një popull të tillë” /ITN/ – me nga tre, VMRO-“Demokracia e Re Bullgare” – me 1.

Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD