„Археологическо лято ‘2014 беше много ползотворно за нас. Надскочихме очакванията си за обекта, на който работим и се надяваме на допълнително финансиране, за да продължим проучванията си още няколко дни”, каза в края на разкопките край шуменското село Сушина доц. д-р Стефан Чохаджиев от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. Вече пета година доц. Чохаджиев и екипът му проучват селище от каменно-медната епоха, което е единственият у нас обект от това време, укрепен с крепостна стена. Тя е дълга около 60 метра, като съоръжението е грандиозно дори за съвременните ни представи. През тази година археолозите слязоха на дълбочина от 4 метра. Това е нивото, на което преди няколко хилядолетия е функционирало древното селище.
„Оказа се, че в селището, което е на дълбочина около 4 метра, по все още неясни за нас причини, са издигнали това респектиращо каменно съоръжение. Тази крепостна стена в основата си е с ширина около 5 метра, профилът й е с форма на трапец и е със запазена височина около 5 метра - доста респектиращи размери за българската археология“, обясни доц. Чохаджиев.
При разкопките през тази година беше открита главната порта на съоръжението, която е с ширина 1,70 метра, както и допълнителната, която е била изградена след силно земетресение. Вече са проучени и няколко от бастионите, изградени след възстановяването на крепостната стена.
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..
Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..
Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“. Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата Бистра Александрова. Музикалната приказка е..
Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки. В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...