Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Патриарх Неофит отслужи молебен в манастира "Св. Св. Кирик и Юлита" над Асеновград

Снимка: БГНЕС

Благодарствен молебен отслужи патриарх Неофит в  храма на манастира "Св. Св. Кирик и Юлита" над Асеновград. Съдебните спорове със Съюза на архитектите в България за собствеността на светата обител още не са приключили, но от септември, след решението на Пловдивския апелативен съд в полза на Българската православна църква, манастирът е действащ. Стотици вярващи от цялата епархия дойдоха днес да получат благословия от патриарха и да присъстват на архиерейска Света литургия.

Камбанен звън ознаменува рано тази сутрин пристигането на патриарх Неофит. Той беше посрещнат и въведен в светата обител от Пловдивския владика Николай в присъствието на повечето от митрополитите на Светия синод. След литургията и благодарствения молебен Негово светейшество подчерта, че процесът по връщане на имоти на Православната църква показва, че когато се действа задружно и сплотено, пътят е лек, а целта – постижима. Той отправи молитва възстановеният манастир да бъде светилник на вярата, благочестието и моралът, които никога повече да не угасват, и връчи своя дар:

По случай законното връщане на манастира "Свети Свети Кирик и Юлита" в лоното на Българската православна църква, Българска патриаршия, даряваме на Светата обител икона, изобразяваща Божията майка с Младенеца за молитвен спомен.

От своя страна митрополит Николай подчерта, че връщането на манастира е тържество на православието и справедливостта. В словото си той изказа и благодарност на Симеон Сакскобургготски, който също присъстваше на литургията, като подчерта:

Направи много за Българската православна църква и с присъствието си тук продължава да прави, като показва къде е мястото на държавността и на държавата и по този начин дава пример на всички останали.

В края на церемонията Симеон Сакскобургготски се почувства зле и се наложи да бъде изваден от храма.

Църквата, и целият манастирски комплекс се нуждаят от реконструкция, но предстои да се изчака последното дело за собствеността, насрочено за 11-и февруари 2015-а година във Върховния касационен съд. В момента манастира обитават четири монахини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!