Директори на театри искат Министерството на културата да преразгледа въведената от началото на 2015 година нова методика за субсидиране, според която държавата отпуска 60 на сто от средствата, а останалите трябва да се осигуряват от театрите.
До края на миналата година театрите са получавали между 70 и 75 на сто държавна субсидия, но тя е намалена на и това затруднява дейността им, посочи директорът на Драматичния театър в Ловеч Цвятко Стоилов:
Методиката, откакто е въведена, подтиква театрите да създават едни спектакли, които са направени с една единствена цел – да продадат билет. На качеството на театралния продукт не се обръща внимание. Не бива театралният продукт да се превръща в някакъв бизнес.
Според режисьора проф. Красимир Спасов основният проблем е липсата на театрална реформа:
Има отделни стъпки, които в последните един-два сезона трябва да поправят определени грешки или грешни методики, които са въведени от невежество. Необходимо е цялостна реформа. Трябва да се създаде т. нар. плуралистична театрална система – различни видове театър по художествено предназначение и по начин на финансиране. Има нужда от закон, който да предоставя финансови прерогативи на общините, които поемат театрите.