Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Държавата е започнала да харчи повече от планираните разходи в бюджета, заяви за "Хоризонт" икономистът Калоян Стайков. Според него, въпреки че през последните няколко месеца в хазната има излишък, в края на годината бюджетът отново ще е на минус. Най-сериозно са се увеличили харчовете за заплати, допълни Стайков:
Някои разходи просто изпреварват времето си, така че според мен това, което ще видим в края на годината, ще бъде изпълнение на фискалната цел или малко по-добро изпълнение, т.е. дефицитът да е малко по-нисък, отколкото е заложен. А по-високата събираемост на данъците всъщност няма да се отрази в сериозно понижаване на дефицита. Именно това е пропуснатата възможност, което според мен е грешка, защото в сегашната ситуация по-скоро усилията трябва да са насочени към консолидиране и ограничаване на дефицитите, а не търсене на възможности за допълнителни разходи.
Икономистът Георги Стоев обърна внимание, че по-добрата събираемост се дължи най-вече на възстановяването на европейските средства и лекото раздвижване на икономиката. То обаче може да бъде забавено заради увеличението на цената на тока за бизнеса. Индустриалците ще бъдат принудени да намалят инвестициите и печалбите си, за да не повишат цените за крайните потребители:
Конкурентни пазари – това, че на българските производители са скочили разходите за производство – по никакъв начин не може да промени начина, по който европейските им конкуренти се държат. Така че не би следвало да се очаква някаква промяна точно по тази линия, именно защото конкурентният пазар би следвало да натиска цените надолу.
Какво се случва с държавния бюджет и как ще се отрази на хазната увеличението на цената на тока за бизнеса можете да чуете в звуковия файл.