Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентите остават в протестна готовност и след срещата с министър Кунева

| обновено на 16.05.16 в 18:55
Снимка: БГНЕС


Студентите запазват готовността си за протести с настояване за стипендии за успех, стана ясно след срещата им с министъра на образованието Меглена Кунева. Двете страни са договорили работна група да разгледа възможностите за отпускане на стипендии от държавния бюджет, докато евростипендиите остават за специалностите по т. нар. "приоритетни направления". 
Меглена Кунева посочи:
Нашите цели са общи - висшето образование да чувства подкрепата на държавата. С освободените средства от държавния бюджет да дадем очаквания и напълно справедлив знак към останалите специалности за качество, тоест стипендии за успех, и за тези студенти, които наистина имат нужда от социално подпомагане; да дадем възможност на тези университети, които могат да централизират финансовите си възможности и да увеличат стипендиите си - да създадем възможност те да дават стипендии.

Въпреки договореното, студентски протест ще има с искане за разширяване на финансирането за стипендии, съобщи Васил Силеновски от Софийския университет:
Ние държим да се възстанови чувство на справедливост в студентите и това означава всички да имат равен достъп до това да могат да получават успех за своите постижения. Протестно шествие ще се състои, така или иначе, с уговорката, че искането ще се разшири и ще поискаме същевременно да има увеличение на стипендиите от държавния бюджет.

След срещата близо 30 - 40 студенти по медицина, фармация, дентална медицина и право, подкрепени от Националното представителство на студентите, проведоха мирен протест пред Министерство на образованието. 

Студентите от Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора също излязоха на протест срещу решението да бъдат лишени от достъп до европейски стипендии. Облечени в бяло работно облекло, те се събраха пред сградата на областната управа с плакати "Неприоритетни" и "Терминал 2". Те посочиха, че държавните стипендии са ниски, а следването на медицина не позволява да работят, за да се издържат.

Могат ли да си представят колко е трудно, да се пребориш, да имаш някакъв шанс да имаш европейската стипендия, каза един от тях.

Ние трябва да имаме европейското качество. Тези суми спомагат на всички студенти, било то да платят своята такса, да купят някакви допълнителни учебници. Смятам, че е редно студентите да бъдат поощрявани, допълни друг.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!