Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майкъл Форбс: След Брекзит ще настъпят трудни времена за Ирландия

2
Майкъл Форбс
Снимка: Ани Петрова

Посланикът на Република Ирландия у нас Майкъл Форбс гостува на Радио София по повод националния празник на страната 17 март, известен повече като Деня на Свети Патрик - католически свещенник, който въвежда християнството на Зеления остров.

Майкъл Форбс подчерта изключителното значение на Европейския съюз за Ирландия и припомни какъв устремен възход имаше страната му по времето на т.нар. „келтски тигър” (бумът на ирландска икономика през 90-те години). Той сравни Ирландия и България - малки държави със сходна съдба - и двете са били колонизирани, а в наши дни и двете членуват в Евросъюза. Общо за двете страни е, че са имали комплекс за малоценност, но Ирландия го е преодоляла с много работа и помощ от Европа. Дипломатът изрази опасение, че след Брекзит ще настъпят трудни времена за Ирландия. Друг риск е евентуално ново обостряне на конфликта в Северна Ирландия.


Ирландският посланик не пропусна да спомене един от символите на Ирландия - детелината. Тя е трилистна, защото чрез нея Патрик се е опитвал да обясни на езичниците  "Светата Троица". В миналото 17 март бил спокоен ден, магазините и пъбовете били затворени. Хората били бедни, ходели на църква и почитали паметта на духовника. Празнували скромно у дома. През XIX век, по времето на "големия глад" (1879 година, когато загиват картофените насаждения) много ирландци емигрирали в Америка. Там работели здраво и забогатяли. Започнали да празнуват Свети Патрик с много музика, бира и танци. Постепенно тази традиция възприели и коренните ирландци. И така, сега този ден се отбелязва по целия свят, хората се обличат в зелено, излизат на улицата и се забавляват.

Голямо събитие е планирано за „блумсдей” - 16 юни. На тази дата през 1904 година ирландският писател Джеймс Джойс написва романа си „Одисей”. Дейстието в него се развива в един единствен ден. Това е вторият национален празник в Ирландия и набира все по-голяма популярност.

Посланик Форбс се разкри и като почитател на литературата и музиката. Често посещава опери и концерти и смята, че София и истинско бижу в това отношение, а сцените са достъпни за всеки. А за финал каза няколко фрази на келтски (гелик) като напр. „наздраве”, „благодаря”, „обичам те” и др.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия