Стефан Чохаджиев е ръководител на разкопките на един много специален обект - праисторическата могила Нуриюк. Тя се е образувала от продължителното обитаване на селище през каменно-медната епоха около V - то хилядолетие пр. Хр. В момента могилата се намира насред язовир Тича и периодично е заливана от вода. Тя има елипсовидна форма и заема площ от около 5 дка. При строителството на язовир Тича през 60-те години на миналия век, могилата попада в неговата чаша и ежегодно е разрушавана от водата. През 2007 г., заради рязкото спадане нивото на язовира, на повърхността се появяват човешки кости от некропола. Точно тогава започват и спасителните разкопки на доц. Стефан Чохаджиев. За три кратки археологически сезона са проучени 15 гроба от този некропол. Едновременно са провеждани редовни археологически проучвания и на селищната могила. Най-значим резултат от тях е разкриването на внушително каменно-отбранително съоръжение на повече от 7 хил. години. В началото на тази година беше направена изложба, наречена „Острова на съкровищата“, която събра най-ценните и значими артефакти от праисторическата могила край Сушина. За първи път в ефира на Радио Шумен доц. Чохаджиев сподели резултатите от още едно изследване на обекта и разкриването на най-стария хоросан в света. Миглена Стефанова разговаря с него.
Посрещането на новата 2025 г. продължава с традиционния вече концерт на Държавната опера в Русе. Тази вечер публиката е поканена на „Нова година в малката Виена“. На сцената ще прозвучат любимите виенски валсове, маршове и полки, както и избрани певчески солови пиеси от незабравимите виенски оперети. Всичко това ще се случи благодарение на..
Хитове и шампанско от емоции предлага в първия си концерт за годината Симфониета Шумен. „Виенска гала“ е наречено събитието, което на една сцена тази вечер ще събере сопраното Валентина Корчакова, тенора Марио Николов и диригента Юли Дамянов. Солистите са едни от най-известните гласове, които изпълняват оперети и мюзикъли. Марио Николов е..
Изключително сърдечен и интелигентен човек, който раздава любов. Това изречение съставиха за своя преподавател част от студентите на проф. д-р Ростислава Тодорова-Енчева от Шуменския университет, която си тръгна от нас миналата година на Богоявление. 30 от нейните възпитаници подредиха изложба в памет на своя учител, който си отиде само на 48..
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..