Скулптурната композиция „Хан Аспарух и неговата конница“ в центъра на Исперих е реставрирана и консервирана от екип на Историческия музей в града.
Георги Деков, главен уредник от отдел „Художествен“ и Юлияна Събева, консерватор-реставратор, извършиха префугиране и хидрофобна обработка на Аспаруховите воини от бял варовик, както и на гранитния фундамент на бронзовата скулптура на Хан Аспарух. Дейностите следват стриктно технологичното предписание на проф. Валентин Тодоров от катедра „Реставрация“ към Националната художествена академия. Консервацията е финансирана изцяло от Историческия музей в Исперих.
През май тази година по инициатива на общинските съветници Дамян Милев и Юнуз Ахмед, специализирана фирма по пясъкоструене почисти част от емблематичната за града скулптурна композиция на Владимир Цветков и арх. Стойко Дончев, издигната в чест на 1300-годишнината от основаването на българската държава. Със съдействието на Дамян Милев липсващите букви от надписа „Хан Аспарух“ бяха изработени от частна леярна в София.
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..
Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“. Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..
Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление. Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките. На..
Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули. Възстановката е на Николай Николов. След..
Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови. Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..
Народно читалище „Добри Войников“ и Симфониета Шумен ще отбележат тържествено 110 години от първото оперетно представление в България с концерта „На оперета в Шумла“. На 7 ноември (четвъртък) от 18:35 ч. в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ на сцената ще излязат солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора..
Кукленият спектакъл „Малката рибка“ е поредната премиера на шуменския театър, която ще зарадва малките, а и по-големите зрители тази неделя. Директорът на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" Илия Виделинов определи представлението като много визуално, с много игра със светлина и сенки. Режисьори, сценаристи, майстори на куклите и на..