Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депозит или рисково инвестиране?

Снимка: БГНЕС

Къде да търсим доходност от спестяванията си, след като банките въведоха ниски или нулеви лихви по срочните депозити, а инфлацията реално топи стойността на парите ни с всеки изминал месец? Отговор на този въпрос потърсихме в разговор с финансовите консултанти Стойне Василев и Ирена Паскалева. 

„По време на пандемията на коронавирус тенденцията към намаляване на лихвите по депозитите в банките продължи. В момента в зависимост от типа депозит или спестовен влог има лихви, които варират около 0.01% по срочните депозити. Все още има над 1.3 процента лихви, но по дългосрочни депозити, за срок от 2 до 5 години“, заяви за Радио Шумен Ирена Паскалева, финансов консултант от Русе. Тя добави, че не очаква сериозна промяна на лихвите в краткосрочен план.

Стойне Василев, независим личен финансов консултант заяви: „Банките в бъдеще ще продължат да предлагат структурирани депозити, които са защитени от законодателството и Фонда за гарантиране на влоговете“. Той заяви, че част от средствата на хората могат да бъдат вложени в по-рискови инвестиции. Василев коментира, че криптовалутите менят в значителна степен стойността си и се използват по-скоро за спекула на пазара, а не за разплащане.

Още чуйте от Стойне Василев и Ирена Паскалева.



 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златните ни момичета и момчета

Елитните бойци на Спортния клуб “Шуменска крепост” спечелиха шест златни медала и един сребърен от Европейското първенство по кик бокс “TOP TEN BULGARIA EUROPEAN CUP 2024”, което се проведе в Пловдив.  Шуменският спортист Виктор Иванов, който участва в Европейското първенство по ММА в Белград спечели трето място.  Победите на  спортистите и техните..

публикувано на 24.04.24 в 16:21

Чънар трябва да проходи

Чънар Юлиянов от Търговище е на 4 години, но все още не е проходил. Връстниците му вече бягат, карат колело, а той е в детска количка. Причината – спастична детска церебрална парализа. Диагнозата дошла, когато бил на 1,7 г. и като всяка майка, Севдия Зафирова не искала да повярва. Вече е осъзнала, че е истина и не остава нищо друго..

публикувано на 24.04.24 в 14:13

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06
Шуменски университет

Млади еколози променят света

Традиционна конференция на катедрата по биология към Факултета по природни науки на Шуменския университет се провежда за 12-ти път. Тя е платформа и за представяне на интердисциплинарни изследвания, в която тази година ще участват 63 студенти, ученици и преподаватели.  Всеки от участниците във форума представя своите изследвания, които са правила с..

публикувано на 19.04.24 в 16:22