Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За храната на древните хора

5
Снимка: РИМ Русе

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе.

Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали.

При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки, които са запазени и дадени за изследване. 

С помощта на процес на водна флотация, са установени отлагания от овъглени семена, плодове, дървесина, останки от готвена зърнена храна (каша), люспи от риби и мекотели. 

Тези изследвания показват широк спектър от храна, употребявана в тракийския и римския период на древната крепост, а любопитство буди сухата зърнена храна, която са яли римските войници. Тя представлява нещо като съвременните блокчета, които дават много енергия. 

В изследването са участвали гл. ас. д-р Мила Андонова-Кацарски, гл. ас. д-р Стефан Казаков и доц. д-р Ивайло Дедов - учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН, д-р Върбин Върбанов от русенския музей и доц. д-р Дияна Владова от Тракийския университет в Стара Загора.

Изследването на органичните находки, което е направено на растителните останки от крепостта Сексагинта Приста, е финансирано от Националната програма за млади учени и постдокторанти и от Националната научна програма „Околна среда“. 

С помощта на втората са осигурени високотехнологичните изследвания и възможността да се ползва сканираща електронна микроскопия. Тя показва изображенията с изключително висока резолюция на клетъчно ниво. 

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Мила Кацарски.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11

Войната срещу вейповете

Трима непълнолетни бяха арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества, съобщиха от полицията. Единият от задържаните е 17-годишен, криминално проявен.  По данни на полицията той е предоставил електронния опиат на 14-годишни ученици, обясни зам.-директорът на шуменската полиция комисар Пламен Тодоров. Чуйте..

публикувано на 13.02.25 в 08:51

Бойкотът на магазините няма да смъкне цените

Цените на стоките зависят от търсенето и предлагането. Ако една стока се търси, тя поскъпва. Това е принципът на пазарната икономика. Дали цените в хранителните магазини са резултат точно от този принцип и как в условията на пазарна икономика държавата все пак може да защити интересите на хората? На този въпрос отговоря финансовият анализатор Светозар..

публикувано на 13.02.25 в 07:03

По-високи заплати в психиатриите?

35 години от учредяването на КНСБ се навършват днес. Най-голямата обществена организация в България с над 300 хиляди членове е създадена на 12.02.1990 г. КНСБ стартира  кампания с протестна декларация и подписка за повишаване на заплатите на работещите в психиатричните болници, както и за екипите, обгрижващи пациентите в различните центрове за..

публикувано на 12.02.25 в 13:49