Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникалната за България порода източнобалканска свиня е пред изчезване

Снимка: agri.bg

Изчезва ли породата източнобалканска свиня, от която се правеше прочутата смядовска луканка?  Може ли да се възроди поминъкът, давал препитание на поколения хора векове наред? Шуменският край, особено Веселиново и Смядово, бяха известни с огромните стада животни. След епидемията от африканска чума по свинете те чезнат. Останала е малобройна популация, но достатъчна ли е, за да се запази породата?

Има още няколко ентусиасти, които продължават да поддържат този поминък, макар  в доста минимални размери. Районът в Смядовско, където бяха единствените стада от черни прасета, може да остане само със славата си. Но сърцатите хора там продължават да поддържат породата заради поколенческата връзка. Божил  Петков от село Веселиново разказва с болка за погубеното му от африканската чума стадо.

За умъртвените животни стопаните са получили обезщетение, което се изчислява на базата брой животни, килограми, умножени по коефициент или средно между 2 и 2.30 лв. на килограм. Сумите са получени, предстои плащане на умъртвените животни през 2021 г., защото африканската чума продължава да покосява, каза Радостина Донева, председател на Асоциацията за развъждане и съхранение на източнобалканската свиня.

Породата трябва да се запази, не само защото е от аборигенен тип.  Според Донева, трябва да има национална стратегия.

Но как ще се опази породата, след като за нея няма пазар, няма лицензирани кланици и ред други предпоставки.

През 2008 година популацията от диви прасета е била 55 000, след африканската чума са оцелели 300. Свиневъди, които отглеждат тази порода, искат намеса от държавата за опазване на генетичния фон, като се проучи опитът на Испания и Португалия за запазване  на редките породи.

Чуйте целия репортаж на Здравка Русева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камъчета с послания

Камъчета с послания и призиви за добрини са разпространени в 20 български града. Инициативата е на младата студентка Габриела Димова. Тя е от Велики Преслав, учи в Лондон, а идеята си организира сама чрез създадената от нея Фондация „Щастъчета“. Идеята на тази инициатива е да припомним на хората, че дори малките добрини, които правим, имат значение...

публикувано на 30.07.24 в 08:30

Звездното небе на Сезел

Не е по силите на всеки с една купа нарязано червено зеле да пресъздаде репродукция на едно от най-разпознаваемите платна в историята на изобразителното изкуство и да спечели първа награда. Тя обаче успява. За учителката Сезел Ферад от шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“ и поредния й успех разказваме отново заради огромното й любопитство към..

публикувано на 30.07.24 в 08:07

Библиотека в храма

„От хора, които имат интерес към четенето се нуждаем, другото се нареди с Божията воля“. Така отец Бисер от храма „Свето Успение Богородично“ в Търговище започва разказа за идеята на енориашите в църковната сграда да бъде подреден библиотечен кът.  Шкафовете и витрините са готови и в тях редом с книжнината, с която храма разполага, ще се наредят и..

публикувано на 29.07.24 в 08:23

Какви дрехи ни спасяват в жегата

Жегите продължават с пълна сила и високите температури все повече ни кара да се замислим - какви са подходящите дрехи в толкова топло време? По улиците често срещаме и хора, облечени в тъмни, дори черни тоалети. Има и медици, които смятат, че тъмното е за предпочитане при изобилно слънце.  Кой е по-добрият и правилен избор, попитахме д ерматологът от..

публикувано на 28.07.24 в 10:33

При сестрите бенедиктинки

Царев брод е интересно шуменско село. Жителите му са потомци на банатски българи, татари, немци, турци, руски белогвардейци, албанци, чехи и т.н.  Някои са чували за селото покрай Психиатричната болница, но привлича туристи и миряни основно с единствения действащ католически манастир в Севериозточна България - Бенедиктинския манастир. Изграждането..

публикувано на 26.07.24 в 11:39

Мечтите на Стефания

Последните десетилетия често чуваме и гледаме обезлюдяващите и опустяващи български села. За това как младите бягат от малките населени места и търсят начини да се реализират в по-големите градове, а нерядко и в чужбина.  Понякога обаче чуваме и за млади хора, които правят обратното. Бягат от навалицата, стреса и забързаното ежедневие и търсят..

публикувано на 26.07.24 в 09:13

Звездните деца на Шумен

Деца от вокална школа „Белканто“ с вокален педагог Ива Георгиева бяха избрани от певицата Теди Кацарова след конкурс в Шумен да участват в концерти из страната от турнето "Обич и песен", организирано от Евгени Боянов. Ива Георгиева е преподавател по пеене и основател на школа „Белканто“. Нейните ученици Николай Зотев и Есен Ахмед участват в много..

публикувано на 25.07.24 в 08:55