Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хлябът ни поскъпна

Снимка: БГНЕС

Между 10 и 20 стотинки е поскъпнал хлябът от 1 септември, а до края на годината производители и търговци прогнозират нов скок.

С по-високи цени вече са и някои видове закуски и сладкарски изделия. Междувременно от браншовия съюз на хлебарите и сладкарите поясниха за Радио Шумен, че към момента не във всички градове се наблюдава увеличение на цената на хляба.

Между 10 и 15 стотинки е поскъпнал хлябът от първи септември в Шумен. Това показа проверка на Радио Шумен в няколко хранителни обекта.

Синан Камберов от Русе, съсобственик на фирма за производство на хляб и сладкарски изделия, обясни:

„Една от основните причини за поскъпването е увеличението на цената на тока. Аз не съм потребител, а производител на хляб и гледам цената на брашното. Брашното се покачва към нас и естествено ние вдигаме крайната цена към магазини и вериги. Тук имаме нови цени на газта и, както се очаква - ново поскъпване на хляба.

Ето и реакцията на шуменци за поскъпването:

„Напоследък се наблюдава много голяма инфлация на всичко, но не знаем защо заплатите си стоят на същото ниво. Очакваме, може би поне аз, някаква реакция от работодателите съвсем скоро, но в крайна сметка и ние трябва да ядем хляб. Ами честно казано аз рядко купувам хляб и доста често си правя, имам си пекарна, но пък брашното поскъпна.“

„То не само хляба, всичко поскъпна. При положение, че има толкова много добиви за мене не е нормално да се вдига, това е най важната храна  на българина.“, казаха хората.

Мненията на производители, търговци и потребители за новите цени на хляба чуйте от репортажа на Айше Лятиф.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съкровището на Дядо Драгой

Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..

публикувано на 28.11.24 в 09:30

Медията на различните на 10

10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София.  Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

Депутатите не свършиха нищо, пълен цирк

Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..

публикувано на 27.11.24 в 15:11

Търсят се белите ангели

Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ".  Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина.  За втора година фондацията ще присъди и наградата..

публикувано на 27.11.24 в 09:40

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09

И сватбите поскъпнаха

Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..

публикувано на 26.11.24 в 08:22