Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рибар къща храни

"За риба в Тутракан" – така се казва документалният филм, който ни представя Историческият Музей в Тутракан. В навечерието на Никулден, видеото разказва любопитни факти за риболова и живота на хората, чийто поминък е свързан с Дунав. Идеята е на уредника в тутраканския музей Цанка Монева, а оператор е един от нейните колеги.

Сред главните герои е Александър Калчев, който живее в самата Рибарска махала на Тутракан и целият му съзнателен живот преминава край реката. 68-годишният рибар е сред малцината, които сами изработват винтерите, с които лови риба и днес. 

Документалното видео показва и стари фотографии с риби-гиганти, на които присъства неговият баща Ангел Калчев – фотосите са част от фонда на Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене". Филмът „За риба в Тутракан“ ще е достъпен в 20 часа - на 5 декември (неделя) -на фейсбук-страниците на Историческия Музей в Тутракан и Дестинация Тутракан.

В интервю на Христина Димитрова с Александър Калчев ще чуете щедра ли е и на каква риба голямата река, рибар къща храни ли днес, има ли млади последователи риболова и каква е тайната на вкусната рибена чорба край Тутракан:

Тутракан е един от риболовните центрове на страната. В града може да се видят единственият по поречието на Дунав етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене", храмът "Св. Николай", възстановенитe къщи в архитектурния комплекс "Рибарска махала" - единственото рибарско селище в страната, което се е обособило естествено по поречието на Дунав.

Снимки: Исторически музей Тутракан и Дестинация Тутракан

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ветрогенератори около село

Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората.  Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..

публикувано на 28.11.24 в 11:44

Съкровището на Дядо Драгой

Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..

публикувано на 28.11.24 в 09:30

Медията на различните на 10

10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София.  Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

Депутатите не свършиха нищо, пълен цирк

Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..

публикувано на 27.11.24 в 15:11

Търсят се белите ангели

Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ".  Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина.  За втора година фондацията ще присъди и наградата..

публикувано на 27.11.24 в 09:40

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09