"За риба в Тутракан" – така се казва документалният филм, който ни представя Историческият Музей в Тутракан. В навечерието на Никулден, видеото разказва любопитни факти за риболова и живота на хората, чийто поминък е свързан с Дунав. Идеята е на уредника в тутраканския музей Цанка Монева, а оператор е един от нейните колеги.
Сред главните герои е Александър Калчев, който живее в самата Рибарска махала на Тутракан и целият му съзнателен живот преминава край реката. 68-годишният рибар е сред малцината, които сами изработват винтерите, с които лови риба и днес.
Документалното видео показва и стари фотографии с риби-гиганти, на които присъства неговият баща Ангел Калчев – фотосите са част от фонда на Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене". Филмът „За риба в Тутракан“ ще е достъпен в 20 часа - на 5 декември (неделя) -на фейсбук-страниците на Историческия Музей в Тутракан и Дестинация Тутракан.
Тутракан е един от риболовните центрове на страната. В града може да се видят единственият по поречието на Дунав етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене", храмът "Св. Николай", възстановенитe къщи в архитектурния комплекс "Рибарска махала" - единственото рибарско селище в страната, което се е обособило естествено по поречието на Дунав.
„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..
Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..
45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..
Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..
Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..
На прага на завършването на своето образование и напът да започне своята професионална реализация е Милена Казакова от Върбица. Тя е на 23 години, студентка четвърти курс в специалност "Начална училищна педагогика с чужд език" в Шуменския университет. На пръв поглед нищо необичайно – една от многото млади жени, които учат в университет и мечтаят за..
Крум Крумов от Шумен се занимава с анимация, организиране на партита и забави за деца и възрастни вече 20 години. Ръководи парти агенция и казва, че работата на аниматора никак не е лесна. По думите му, днес повече хората гледат сметките и бюджета, а и сякаш сме забравили да се забавляваме. За да стане истински хубаво и забавно едно събитие,..