Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвети за градско оцеляване

В началото на март румънският здравен министър Александру Рафила заяви, че местна фармацевтичната компания започва да произвежда по 2,5 милиона таблетки калиев йодид на всеки 48 часа. Вчера също имаше развитие по темата. Стана ясно, че таблетки калиев йодид ще раздават личните лекари в Румъния от следващата седмица. Ще ги получават хората до 40 години, предаде Рафила, цитиран от БТА

"Тази седмица правим информационна кампания, а от следващата започва дистрибуцията към всички, на които им се полага", заяви здравният министър на Румъния на пресконференция. "Вие виждате, че непосредствено до границите на Румъния се разразява въоръжен конфликт от голям мащаб.

Очевидно съществува и колективна памет за инцидента, който стана през 1986 г. на територията на Украйна и е нормално здравните власти да реагират бързо и да намерят решение за всякакъв инцидент, който би могъл да възникне в тази ядрена зона, заяви здравният министър. "Без да обезпокояваме по какъвто и да е начин хората, трябва да доставим на населението един от елементите, които намаляват ефекта от възможен инцидент - повтарям, не вероятен, а възможен", добави Рафила.

Всичко това ни накара да потърсим знаят ли как да се предпазят хората у нас в случай на война или голямо природно бедствие и какви са възможностите ни, ако се стигне до ядрен инцидент в близка до нас държава. 

Още чуйте от разговора с Георги Влайков, председател на „Аварийно Спасяване Пловдив“, един от инициаторите, наред с Григор Гачев и Радомир Мирчев, за създаване на онлайн ресурс за оцеляване в градски условия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05

Как се шофира при сняг

Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти.  Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата.  Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..

публикувано на 19.02.25 в 13:30

Сколиозата идва тихо и остава до живот

Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..

публикувано на 19.02.25 в 12:47

Зимата като приказка

След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот.  10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...

публикувано на 18.02.25 в 14:14

Опасна мода сред учениците

Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето.  В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..

публикувано на 18.02.25 в 12:11

ТЕЛК неволи в Шумен

65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите.  Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..

публикувано на 18.02.25 в 08:25