Близо 2500 досиета чакат решения в Трудово-експертната лекарска комисия - Шумен. Натоварването в системата е огромно. Чакащите пациенти недоволстват, лекарите изнемогват.
Натискът се е увеличил особено много през последните месеци, след като вторият състав на ТЕЛК в Нови пазар е подал оставка заради напреднала възраст, каза за Радио Шумен директорът на шуменската болница д-р Димитър Костов.
"За съжаление, наистина се забавят решенията, което касае доста граждани на областта. Разбирам ги и им се извинявам. Ситуацията е следната. В края на миналата година служители на ТЕЛК - втори състав от Нови пазар подадоха заявления за напускане, тъй като имат здравословни проблеми. Те бяха в пенсионна възраст, някои от тях доста възрастни. Затова се наложи да закрием втори състав на ТЕЛК в Нови пазар. Там бяха понатрупани доста досиета, по които нямаше решения. Те се прехвърлиха в първи състав в Шумен. В момента в ТЕЛК - Шумен има около 2500 досиета за разглеждане", посочи д-р Костов.
Трудната ситуация е обсъдена на среща в Областната управа, на която са присъствали представители на Регионалната здравна инспекция в Шумен и на другите лечебни заведения в областта, където също могат да бъдат разкрити ТЕЛК-ове. Но желаещи на този етап няма. Трябва да се търсят решения на национално ниво с промени на законодателството, което да позволи ТЕЛК-овете да бъдат самостоятелни, а не към областните болници. Трябва да се стимулират и младите лекари, за да попълнят съставите на комисиите, тъй като повечето работещи в ТЕЛК са на предпенсионна или пенсионна възраст.
Чуйте сигнал за проблеми с ТЕЛК от слушател на Радио Шумен и интервю с д-р Димитър Костов.
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...
Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане. Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“. Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..
Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..
Десетки колоездачи се включиха в традиционното шествие „Коледа на колела“, което днес се проведе в Шумен. Коледното облекло, аксесоари и празничното настроение бяха скромните условия за участие, поставени от Велоклуб „Илчов баир“, организатор на събитието. Станалото вече традиционно велосипедно шествие „Колела на колела“ за 10-ти път премина по..
Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...