Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко ще ни струва топлото?

Снимка: Ани Петрова

На прага на отоплителния сезон няма как да не си задаваме въпроса колко ще ни струват токът, парното, природният газ и дървата, защото отговорът засяга пряко семейния бюджет. Кои са най-изгодните начини за отопление?
Примерно ще отоплявате жилище от 100 квадратни метра, което изразходва между кубик - кубик и половина дърва за месец. В този случай месечната ви сметка за отопление ще е средно 300 лева, а целият отоплителен сезон ще струва на бюджета ви средно 2100 лева.

Отопление на ток

За да калкулирате приблизително сметката за ток, от значение са уредите, с които ще се отоплявате. При радиаторите, електрическите печки и отоплителните уреди с калорифери, месечната сметката за 100 квадратни метра жилище с 4 стаи ще е около 800 лева, а за целия отоплителен сезон - 5400 лева. Климатикът, от друга страна, е енергоспестяващ и при него сметката ще падне наполовина - около 300 лева за месец за 100 квадратни метра площ и около 2100 лева за целия отоплителен сезон.

Отопление на пелети

Според наблюденията на "Активни потребители", средната цена е 800 лева за тон. Ако намерението ви е да отоплявате 100 квадратни метра жилища с тях, сметката ще е около 600 лева за месец и около 4200 лева за целия сезон. Тези стойности трудно ще останат фиксирани с напредването на времето, тъй като както при дървата, така при пазара на пелети има дефицит.

Отопление на газ

Голямата тема, що се отнася до отоплението през зимата, е бъдещето на газовите доставки и крайните им цени, понеже от газа зависят тарифите на тока и парното, а за момента няма изгледи, че той рязко ще поевтинее. Потребителите, които се отопляват на газови уреди, първи ще усетят промяната на ценовия климат, след като КЕВР утвърди 60% увеличение на синьото гориво от август, което означава, че стойностите за един мегаватчас са 297,89 лева. Според изчисленията на "Активни потребители" отоплението на 100 квадратни метра площ при тази тарифа ще струва средно 600 лева на месец или 4200 лева за целия отоплителен сезон. Внесената цена на газа за септември е 315.61 лв./МВтч. Но тук има една уловка, тарифите на природния газ са най-гъвкави сред енергийните суровини и предвид хаоса в енергетиката у нас стойностите, които стигат до небето на хъбовете в Холандия, разтегливостта не е в полза на потребителите.

Чуйте репортаж на Радослав Генчев.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентка от „АиБ“ на върха

Общо 14 са номинациите за Наградата на Шумен за образование и наука за 2024 година. Индивидуалното отличие в категория „Студент в областта на природните, математическите и технически науки“ ще получи Цветелина Петрова. Тя е студент 4-и курс в ШУ "Епископ Константин Преславски", а по-рано е завършила средното си образование в ППМГ „Нанчо Попович“..

публикувано на 21.04.25 в 13:27

Рецепта за живот без цигари и алкохол

Как да живеем, без да вредим сами на здравето си, е въпрос, на който не само възрастните търсят отговор, но и децата. И учениците от трети "а" клас в СУ "Христо Ботев" в Разград вече имат идея как да живеем без тютюнев дим и алкохол. Тази рецепта е част от проект, реализиран от възпитаниците на училището в рамките на втория етап на националния..

публикувано на 21.04.25 в 08:47

1300 стъпала мотивация

В продължение на почти 80 дни шуменецът Марио Владимиров изкачва всеки ден 1300 стъпала. Те водят до Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Компания по време на кардио тренировките често му прави Калин Николаев, който го мотивира да започне предизвикателството. „Изкачването на стъпалата е добра тренировка, която помага на цялото..

публикувано на 19.04.25 в 11:33

Как се правят яйца за подарък

Казват им "плескани яйца" по етрополски, но те се рисуват с любов и търпение поне час. После сърце не ти дава да се бориш с тях, те са за съзерцание и подарък на скъп човек. Традицията за изписване на етрополските "плескани яйца" не крият, а показват из цялата страна уредници от Историческия музей в Етрополе. Правят работилници, организират изложби и..

публикувано на 19.04.25 в 10:45

Чети етикета на хляб и козунак

Ние сме това, с което се храним и затова трябва да сме много отговорни към всичко, което слагаме на трапезата си. На тази максима е привърженик и проф. Станка Дамянова, специалист по хранителни технологии и директор на Филиала на русенския университет в Разград. По време на великденските празници по традиция слагаме много тестени изделия на..

публикувано на 19.04.25 в 10:32

Христос от изписания храм

В последната седмица, този, който влезе в храма „Свети Три Светители“ в Шумен остава впечатлен от стенописната украса, от ярките багри на многобройните евангелски сцени и светци. До пълното  изографисване на храма остават само балкона и притвора. По думите на отец Красимир,по стореното до тук за изписването на църквата е положен внушителен труд...

публикувано на 19.04.25 в 08:02

Петица вместо матура

Успех много добър 5 за последните три гимназиални класа да освобождава учениците от матура. Това предлагат от синдикат "Образование".  По този начин ще се повиши мотивацията на децата да учат по-старателно през последните три години и ще ги освободи от стреса, който причиняват матурите.  Това ще им даде и повече време да се подготвят за..

публикувано на 18.04.25 в 09:50