Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храна и лекарства за животните в Турция

Български екип на международната фондация „Четири лапи“ се завърна от районите на Турция, които пострадаха от силното земетресение. Те работиха неуморно още от първия ден на бедствието, спасявайки животни от отломките и предоставяйки им първа помощ в полеви палатки за медицинско лечение.

Много животни са спасени благодарение на незабавната им реакция. Един от участниците Велизар Ангелов разказа как са извадили от руините котка и нейната стопанка, транспортирали са ги до болницата и са им осигурили видео срещи. Това, което му е направило впечатление ощеq е, че хора и животни живеят заедно в палатки.

Фондация „Четири лапи“ е намерила турски производители на фуражи и на ветеринарни медикаменти и в следващите месеца ще раздадат заедно 100 тона от нужните материали.

Какво видяха и усетиха българските спасители в разговора на Здравка Русева с Велизар Ангелов от международния отдел на фондация „Четири лапи“ – България. 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11

Душата на камъка

24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..

публикувано на 09.01.25 в 10:49
Данита Заричинова

Еколог: Инсинераторите са отживелица

Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..

публикувано на 09.01.25 в 08:34

Ще има ли ръст на доходите?

Очакваният ръст на доходите и в държавния, и в частния сектор не би могъл да се случи, ако бюджетът се забави прекалено много, заяви за Радио Шумен Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Според него двуцифреният годишен ръст на реалната средна заплата от 2024 г. ще понамалява..

публикувано на 08.01.25 в 13:19

Икони в изложба

Изкусни образци на Тревненската художествена школа, създадени в периода 17-19 век , ще покаже в изложба Художествената галерия в Русе.  Иконите вероятно са познати на русенци като част от представителната експозиция „Иконата преди и сега“, в която са били включени и произведения на съвременни русенски художници.  Сега в нова зала са показани 35..

публикувано на 08.01.25 в 13:13

Кандидатстудентската кампания започна

От години кандидатстудентските кампании в българските университети се провеждат целогодишно. Така е и в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ – кампанията за прием на нови студенти вече е в ход.  Приемът на документи за образователните квалификационните степени след средно образование започна в началото на тази седмица (от 6 януари)...

публикувано на 08.01.25 в 08:47