Международният ден на хайку поезията се отбелязва всяка година на днешната дата 17 април. Той е част от честването на Националния месец на поезията, провеждан ежегодно в САЩ. За първи път в България на 17 април във връзка с хайкуто инициативи организират Българският хайку съюз и Столичната библиотека през 2019 г.
Краткият жанра води началото си от Далечния Изток, но днес е разпространен по целия свят. Хайкуто претърпява и своеобразна революция, въореки че е твърда жанрова форма със строги правила. В настоящето ни качествено хайку се пише и в Европа, на Балканите и в България, отбелязаха за Радио Шумен Петър Чухов и Владислав Христов.
Петър Чухов е автор на книги с поезия и проза. Освен носител на редица награди той е и съставител, редактор и автор на предговора в първата антология на българското хайку, издадена в чужбина – двуезичният сборник на унгарски и български „Различна тишина“.
Владислав Христов е поет, прозаик, фотограф и автор на хайку. Роден е в Шумен и е носител на редица награди, в това число и от Япония. Има пубикации на няколко континента в специализирани хайку издания и многократно е селектиран в класациите за най-креативните хайку автори в Европа.
Още чуйте от интервютата с Петър Чухов и Владислав Христов.
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...