В десетки публикации в интернет (виж тук , тук и тук) се твърди, че внасяната украинска пшеница е отровна. Според публикациите проби от въпросната пшеница са взети анонимно, защото Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) няма акредитирана лаборатория, която да отчете тези проби. Според твърдението държавата няма как да следи какво влиза в страната.
Във всички публикации е приложена снимка (виж по-долу) на предполагаем документ с резултати от лабораторно изследване на партида пшеница. На снимката присъства дата на проведеното изследване и номер на анализното свидетелство. От нея става ясно, че в изследваното количество пшеница има наличие на жива зараза трета степен и тя е негодна. Снимката в публикацията на анализното свидетелство не съдържа име на лаборатория, началник база, както и печат, който да докаже истинността на изследването.
Авторът на статията посочва, че анализът е направен на 24 август м.г., а резултатите няма да бъдат обявени официално, защото "лабораториите отказват да го направят публичен, за да си нямат проблеми с властта".
В публикациите се твърди, че в България няма лицензирана лаборатория, която да изследва влизащото в страната зърно, като това е основната подвеждаща информация, която заблуждава читателите, че в страната влизат количества зърно, на които не се провежда контрол за качество.
В бланката, дадена като доказателство за открита негодна пшеница при лабораторен анализ, никъде не се посочва, че зърното е с произход Украйна.
ПОЗИЦИЯ НА БАБХ
В официална позиция на Българската агенция за безопасност на храните до БНР се посочва, че агенцията “не може да коментира анализни доклади с неясен произход, разпространени в медийното пространство от неясни източници.”
От контролния орган уточняват, че пробовземане на зърно от украински произход се извършва от 2022 г., а изследванията се извършват в акредитирани лаборатории към БАБХ. Осъществява се фитосанитарен контрол. До момента е открита само една пратка слънчоглед с жива зараза от складови неприятели – бръмбари, които не са карантинни вредители и тя е върната.
При три пратки пшеница е открита жива зараза от складови неприятели – бръмбари, които не са карантинни вредители, като тези пратки са насочени за фумигация, а именно унищожаване на неприятелите.
Украинското зърно се изпитва също за остатъчни количества от пестициди, тежки метали, наличие на ГМО и наличие на радиоактивност. До момента няма открити проби с несъответствия. Изпитванията продължават, допълват още в становището си БАБХ.
До 3 май 2023 г. е в сила заповед на изпълнителния директор на БАБХ за извършване на официален контрол на всички пратки зърно от пшеница, царевица и слънчоглед за преработка с произход Украйна, за които е получено уведомление от регионалните митнически поделения.
Твърдението, че внасяната у нас украинска пшеница е отровна и че в България няма лицензирана лаборатория, която да осъществява контрол на вноса са НЕВЯРНО. Според официалното изявление на БАБХ внасяното в страната украинско зърно и слънчоглед се проверява и до момента няма открити остатъчни количества от пестициди, тежки метали, наличие на ГМО и наличие на радиоактивност. Представяна за доказателство снимка от предполагаем лабораторен анализ не съдържа информация за "украински произход" на изследваната пшеница.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..
В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова. Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...
Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане. Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“. Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..
Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..