Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Волов – 147 години безсмъртие

147-ата годишнина от гибелта на Панайот Волов ще бъде отбелязана днес в Шумен. За втора поредна година това ще се случи с факелно шествие, което ще тръгне в 20:00 ч. от къщата музей на революционера, ще мине по пешеходната зона на града и ще завърши пред паметника на Волов на площад „Оборище“, където в 20:30 ч. ще бъдат поднесени венци и цветя.

В инициативата на шуменския клон на дружество „Традиция“ може да се включи всеки, като за желаещите да участват са осигурени факли.


Самата къща музей на улица „Цар Освободител“ №16 ще работи до 20:00 ч. при свободен вход. Посетителите ще могат да разгледат дома, в който е отраснал Панайот Волов. Това е най-старата запазена сграда в Шумен. Тя е превърната в музейна експозиция през 1966 година, дотогава там са живели родственици на Панайот Волов.


В старинната част се вижда как е изглеждал битът на обикновените шуменци от онова време, като повечето експонати са принадлежали на семейството на революционера.

В по-новата сграда е подредена фото-документалната изложба, която с голяма достоверност разкрива стореното от шуменеца за Освобождението. Сред най-ценните реликви е пушката на Панайот Волов, с която той, като главен апостол, обявява началото на въстанието в Панагюрище на 20 април 1876 г.


Панайот Волов умира на днешната дата през 1876 година, едва на 26 години. Той е ранен и при опит да преплува река Янтра се удавя. Символичният му гроб е в Пантеона на възрожденците в Русе. А край лобното му място, в близост до моста на Колю Фичето в Бяла, е издигнат паметник. 

Как в родния град на революционера се пази паметта за Панайот Волов и какво не знаем за него за живота му извън борбата за Освобождение, разказва уредникът на къщата музей Милена Андреева в разговор с Десислава Спирдонова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Димитър Костов

Ремонти пред финала

Завърши първият етап от ремонта на операционния блок в МБАЛ - Шумен. В реновираните две операционни зали вече се извършват ортопедични операции. Това съобщи директорът на лечебното заведение д-р Димитър Костов.  Те са със съвременна вентилация и филтри, с нови операционни маси и апаратура, имат нов дизайн и антибактериално покритие.  В момента се правят..

публикувано на 10.07.24 в 13:32
Росен Карадимов - първият вдясно

Шанс за Североизтока

По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост Министерството на иновациите и развитието класира проекти на 10 общини. В Североизточна България са два проекта за Шумен и по един за Търговище и Русе.    Какво е важно за тези проекти? Как инвестициите ще се отразят на развитието на..

публикувано на 10.07.24 в 10:48

От Тодор Икономово до Ливърпул

Ферхад Фадлиев от каолиновското село Тодор Икономово вече 10 години живее и работи в чужбина. Заминал зад граница веднага, след като е завършил пълнолетие и взел шофьорска книжка.  Всяка година по време на летните месеци се връща у дома. Със заплатата от чужбина успява да задели пари за ремонт на бащината къща, защото има намерение да се върне в..

публикувано на 10.07.24 в 08:19

Помощ за бебе след граждански брак

Община Смядово ще подкрепя финансово родителите и осиновителите на всички новородени деца, ако имат средно образование, ако таткото има поне половин година трудов стаж и ако фамилията е със сключен граждански брак. Последното условие предизвикало най-много дебати на общинска сесия, където новата Наредба била обсъждана и приета. В крайна..

публикувано на 10.07.24 в 07:59
Язовир

Повече вода за напояване

Увеличени са количествата вода, които се подават за напояване, сочи графикът на Министерството на околната среда и водите. За Шуменска област от язовир „Тича“ към поливното земеделие за юли отиват 3, 1 млн. кубически метра. Въпреки, че постъпленията на вода в язовира са минимални, няма риск за въвеждане на режим на водата. Нивото на язовира е..

публикувано на 09.07.24 в 12:09

Женската сила през Възраждането

Как българското общество през XIX в. възприема появата на женските благотворителни дружества и все по-сериозната заявка на жените да се самоидентифицират? Доколко моделът на създаване на организациите повтаря нечий чужд модел отвън и кои са автентичните елементи в тях?   Имало ли е мъже в женските дружество до Освобождението? Как..

публикувано на 09.07.24 в 09:01
Снимката е илюстративна

5 милиона за водопроводи

Проекти за над 5 милиона 328 хиляди лева бяха одобрени за ремонт на улични водопроводи във Велики Преслав и 8 села от общината в края на зимата. Сред тях бяха 10 улици във Велики Преслав, по две в селата Осмар, Троица, Хан Крум и Драгоево и по една в Миланово, Мокреш, Имренчево и Златар.  Има ли бедстващи селища в общината, както и такива, които да са..

публикувано на 09.07.24 в 08:23