Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pikëpyetje rreth 7 nga kandidatët bullgarë për prokurorë të deleguar evropianë

Foto: Pixabay

Prokuroria Evropiane ka kërkuar informacion shtesë në lidhje me disa nga kandidatët bullgarë për prokurorë të deleguar evropianë. Vendimi për emërimin e tyre do të merret nga kolegjiumi i Prokurorisë Evropiane kryesuar nga Laura Kövesi, njoftoi korrespondentja jonë në Bruksel Angelina Piskova.

Sipas botimit elektronik "Euractiv", Prokuroria Evropiane ka vërejtje për shtatë nga dhjetë aplikacionet bullgare, për të cilat Ministria Bullgare e Drejtësisë u njoftua me letër.

Kandidatët u zgjodhën nga Bordi Prokurorial Bullgar i Këshillit të Lartë Gjyqësor. Prokurorët e deleguar do të punojnë mbi raste të mashtrimeve me fondet e BE-së, duke përfshirë abuzimin me prokurime publike.


Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD