Foto: AP

Ngjarjet me adresë ballkanike

Turqia është e vendosur të mbrojë të drejtat e veta në Mesdheun Lindor Presidenti turk Rexhep Erdogan tha, se Ankaraja është e vendosur të mbrojë të drejtat e veta sovrane në Mesdheun Lindor. Ai e bëri këtë deklaratë pas reagimeve..

botuar më 19-12-09 1.21.MD

Kujdesi për ambientin rrethues dhe klimën është në qendrën e politikës së re të përbashkët bujqësore

Një nga qëllimet kryesore e politikës së re të përbashkët bujqësore 2021 – 2027 është kujdesi për ambientin rrethues dhe klimën. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit zyrtar të analizës SWOT për ambientin rrethues dhe klimën hartuar nga Universiteti Agrar..

botuar më 19-12-08 9.40.PD

Afro 2000 studentë do të kalojnë festën studentore në pushimoren Pamporovo

Në prag të festës studentore dhe edicionit të tretë të festivalit kushtuar 8 dhjetorit, pushimorja Pamporovo pret më se 2000 studentë nga mbarë vendi. Për festivalin dyditor studentor u ngrit një çadër speciale me pajisje moderne audio-vizuale. Për shkak..

botuar më 19-12-07 9.05.PD

Fatkeqësitë e natyrës i zgjojnë instinktet për vullnetarizëm tek njerëzit

Vullnetarizmi mund të jetë mision personal, por po kështu është dhe përvojë e vlefshme. Përmes tij njeriu ndihmon edhe kauzën, të cilën e ka zgjedhur, edhe vetveten, duke zhvilluar aftësi të rëndësishme si përgjegjësia, organizimi, puna në ekip,..

botuar më 19-12-05 4.03.MD

Nxënës prezantuan krijime teknologjike dhe artistike nga e ardhmja

Ata jetojnë në të ardhmen në një botë me teknologji të larta me ndihmës të cilët programojnë në emër të qëllimeve fisnike – natyrë të pastër, qytete të rregulluara mirë, marrëdhënie humane. Dhe pasi nuk i vënë vetes kufi që në moshë më të re..

botuar më 19-12-05 1.57.MD
Diana Gllasnova

Bullgarët në Kroaci nuk janë aty që dje...

Turistët bullgarë bëjnë shaka se kudo që të shkojnë takojnë bullgarë. Dhe Kroacia është një nga vendet, për të cilat kjo është e vërtetë. Shteti, i cili është anëtari i fundit (tani për tani) dhe i 28-të i Bashkimit Evropian (që nga 1 korriku 2013)..

botuar më 19-12-04 3.44.MD

Tomas Tomov – për sukseset dhe njerëzit, të cilat na ndihmojnë

Ka nevojë për shumë guxim, që të ndjekësh rrugën e vet si muzikant, por kjo nganjëherë nuk mjafton. Sidomos po të kesh para vetes pengesa, të cilat nuk mund t’i kalosh vetë. Ja përse njerëzit, për të cilat ëndrra jote shndërrohet në kauzë, janë shumë..

botuar më 19-12-03 12.19.MD

Në këtë moment edhe një kontribut i vogël bën ndryshimin për Shqipërinë

Pas përfundimit të fazës së parë të kërkimit dhe shpëtimit pas tërmetit që goditi Shqipërinë më 26 nëntor më shumë informacion rreth situatës kërkuam nga Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Sofje zonja Donika Hoxha. “Bilanci është..

botuar më 19-12-02 3.20.MD

Bullgaria dhe luftimi global për mbrojtjen e të drejtave të njerëzve me aftësi të kufizuara

Pasi vizitoi disa jetimore ku rriten fëmijë me aftësi të kufizuara, drejtori ekzekutiv i Organizatës Ndërkombëtare për të Drejtat e Invalidëve Erik Rozentall (Eric Rosenthal) bëri konkluzionin, se   ato jetimore duken si “depo për njerëz të..

botuar më 19-12-02 3.12.MD
Foto: REUTERS

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Rumani filloi procesi për revolucionin nga viti 1989 Në Gjykatën Supreme të Kasacionit të Rumanisë filloi procesi për revolucionin e vitit 1989 në të cilin të akuzuar në krime kundër njerëzimit është ish presidenti i Rumanisë Jon..

botuar më 19-12-02 12.33.MD