Programi i ditës

LUFTA NË UKRAINË


Presidenti Radev dënoi shpërthimin e Hidrocentralit Kahovka

"Dënoj fuqishëm sulmin ndaj digës “Nova Kahovka”, i cili rrezikon shumë civilë, përbën një rrezik serioz për mjedisin dhe kërcënon sigurinë e termocentralit bërthamor “Zaporozhie”. Ata që janë përgjegjës për këtë akt të egër duhet të mbajnë..

botuar më 23-06-08 9.02.PD
Todor Tagarev

Bullgaria do të mbështesë ushtarakisht Ukrainën

Bullgaria duhet t’i japë ndihmë Ukrainës për të vazhduar kundërsulmin dhe për të çliruar territoret e saj të pushtuara. Kështu deklaroi ministri i ri i mbrojtjes Todor Tagarev në ceremoninë e hyrjes në detyrë. Kjo do të bëhet në kuadër të vendimeve..

botuar më 23-06-07 9.29.PD

U zgjat për akoma 3 muaj ndalimi i importit të drithërave nga Ukraina

Afati i ndalimit të importit të grurit, misrit, kolzës vajëse dhe lulediellit në territorin e Bullgarisë, Hungarisë, Polonisë, Rumanisë dhe Sllovakisë zgjatet me 3 muaj deri më 15 shtator 2023. Vendimi është i Komisionit Evropian dhe është publikuar në..

botuar më 23-06-06 12.14.MD
Gjen. Atanasov

Sipas gjen. Atanasov, shërbimet ruse e pengojnë atë të ketë pushtet të rregullt në vend

Ne po shohim përpjekje nga të gjitha palat për të bllokuar qeverinë. Ndarja është e madhe, pengu është i madh, tha kandidati për kryeministër i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) akademiku Nikollaj Denkov . Ai shprehu..

botuar më 23-05-26 10.14.PD
Foto: Qendra Kulturore dhe Informative Ruse në Sofje

Ambasada e Ukrainës kritikoi shfaqjen e një filmi rus në Sofje

Ambasada e Ukrainës në Bullgari dënon ashpër shfaqjen e planifikuar të filmit dokumentar "Azovstal" në Qendrën Kulturore dhe Informative Ruse në Sofje. Ngjarja është një propagandë e hapur e luftës e udhëhequr nga diplomatët rusë në territorin e..

botuar më 23-05-25 9.49.PD

Paketa e 11-të e sanksioneve të BE-së kundër Rusisë - sfida më e madhe e të gjitha masave kufizuese kundër Kremlinit

Si të luftohet anashkalimi i sanksioneve kundër Rusisë nga vendet e treta - kjo është baza e paketës së 11-të të sanksioneve të BE-së. Sanksionet e reja u diskutuan zyrtarisht javën e kaluar. Kjo u bë fillimisht nga Presidentja e Komisionit Evropian,..

botuar më 23-05-23 8.28.MD

Lufta në Ukrainë mund të shkaktojë procese destabilizimi në Ballkan

Konektiviteti rajonal, lëvizshmëria ushtarake dhe kërcënimet e mundshme për rajonin janë temat që mblodhën në Sofje shefat e mbrojtjes nga vendet e Ballkanit. Në fjalimin e tij në hapjen e konferencës së 16-të vjetore të shefave të mbrojtjes nga..

botuar më 23-05-18 12.21.MD
Ollga Stefanishina

Lufta në Ukrainë i kujtoi Evropës rëndësinë e paqes

Ukraina ndryshoi botën dhe Evropën, tha Ollga Stefanishina, zëvendëskryeministre për Integrimin Euro- Atlantik të Ukrainës, përpara konferencës "BE takon Ballkanin" në Sofje. Ajo shprehu mirënjohje të veçantë për Bullgarinë për ndihmën e dhënë për..

botuar më 23-05-16 3.34.MD
Petër Pavell

Përparimi rus në Bahmut është në krizë

Pas shenjave të para të një krize në forcat ruse në Bahmut, zëdhënësi i Kremlinit Dmitrij Peskov tha se operacioni ushtarak rus në Ukrainë është shumë i vështirë, por do të vazhdojë. Në një intervistë për televizionin serb boshnjak ATV, ai pohoi se..

botuar më 23-05-11 9.57.PD

Një brigadë e shpartalluar ruse u tërhoq pranë Bahmutit

Forcat ukrainase mundën dhe zmbrapsën një brigadë ruse pranë Bahmutit në Donbas, njoftoi agjencia ukrainase e lajmeve UNIAN. Humbje të rënda pësoi edhe një nga njësitë sulmuese të kompanisë ruse "Wagner". Vetë lideri i mercenarëve "Wagner", Evgeni..

botuar më 23-05-10 10.26.PD