Pushime në Bullgari

Bullgaria është tërheqëse në çdo stinë të vitit. Si vërtetim i kësaj ju propozojmë një informacion të pasur për pushimet tuaja të paharrueshme dhe emocionale në Bullgari.

Ju prezantojmë destinacione atraktive, pushime në qytet dhe në fshat, shëtitje malore, eko-itinerare, vende për ushtrimin e sporteve të ndryshme dhe aktivitete të tjera në ambiente të hapura. Ju tregojmë edhe për objekte unikale të turizmit kulturor, për zakone, tubime folklorike, koncerte, festivale...

Na ndiqni! 


Gjashtë filma reklamues për qytetin Ballçik “përgatisin“ turistët për verën e vitit 2021

Një nga qytetet tona më të bukura turistike në bregdetin verior të Detit të Zi tanimë po mendon sesi mund të tërheq më shumë miq gjatë verës së vitit 2021. Për këtë qëllim, administrata vendore ka përgatitur gjashtë video promovime kushtuara..

botuar më 21-01-10 8.10.PD

5 mundësi për shëtitje deri në manastire të bukura afër Sofjes

Sofja është një qytet i privilegjuar nga pikëpamja e turizmit. Në krahinat përreth mund të shëtisni ndër natyrën e ruajtur të disa maleve, të vizitoni liqene piktoreske, kështjella mesjetare dhe arkitekturë nga përpara 200 vitesh. Radio Bullgaria ju..

botuar më 21-01-03 9.05.PD
Velingrad

Hotelierët në Rodope presin mysafirë në muajit e dimrit me një meny speciale

Suxhuk /llukanik/ i pjekur në zjarre, fasule në enë prej balte me kërpudha ose me këmbë viçi /lope/, kapama...Kurse ëmbëlsira - një kungull i mbushur i pjekur ose dardhë dhe mollë e pjekur. Këto janë vetëm disa nga gjellët e shijshme, të cilat disa hotele..

botuar më 20-12-21 3.17.MD

Sekretet e kanionit dhe lugina e lumit Arda në Rodopet Lindore

Ky është një nga vendet më piktoreske tek ne, që fillon të grumbullojë një popullaritet të gjerë mes adhuruesve të fotografisë. Lumi Arda është lumi më i madh në malet Rodopi dhe dega e dytë më e madhe e lumit Marica pas Tunxhës. Në rajonin e qytetit..

botuar më 20-12-20 8.05.PD

Katër itinerare rreth liqenit Atanasovsko presin vizitorët e vet

Liqeni Atanasovsko në bregdetin tonë jugor të Detit të Zi është i përshtatshëm për shëtitje dhe turne në këmbë dhe çiklizëm në të gjitha stinët. Përpara ca kohe fondacioni bullgar  “Larmi biologjike” paraqiti 4 itinerare për një vizitë më vete, të cilat..

botuar më 20-12-19 6.15.PD

Pushimoret bullgare Borovec dhe Bansko hynë në Top 5 të destinacioneve për ski në Evropën Lindore

Pushimoret bullgare Borovec dhe Bansko u radhitën përkatësisht në vendin e dytë dhe të pestë të klasifikimit të pushimoreve më të mira për ski në Evropën Lindore të botimin online Emerging Europе. Ndër përparësitë e pushimores Borovec..

botuar më 20-12-15 12.19.MD

Shpella e mahnitshme ”Prohodna” dhe manastiret shkëmborе në zonën e Llukovitit

Nuk është për të besuar por është fakt! Sytë e zgjatur në formë bajame të shpellës “Prohodna” nuk janë një krijim njerëzor, siç mund t’u duket, por janë vepër e Nënës Natyrë. Përpara 68 milionë vjetëve ajo ka formuar dy hapjet drejt qiellit, sikur..

botuar më 20-12-15 7.10.PD

Një aplikacion në celular do të tregojë për objektet dhe vendet turistike në rrugën tonë

“Aplikacioni është si GPS. Vihet në punë, kur je në afërsi deri tek objekti dhe të tregon për të”, sqaroi përpara Radios Kombëtare Bullgare autori i idesë Svetllozar Zahariev. “Deri në këtë moment aplikacioni është i përpunuar për vizita virtuale në..

botuar më 20-12-13 7.05.PD

Qyteti Stara Zagora është finalist për “oskarët” turistikë ballkanikë

Një prej qyteteve më të vjetra në Evropë – Stara Zagora , është finalist në kategorinë “Bashkia e madhe me kontribut në turizëm” të Çmimeve Ballkanike të Industrisë së Turizmit për vitin 2020, të cilat do të dorëzohen në një ceremoni zyrtare në Sofje..

botuar më 20-12-11 2.44.MD

Fillimi i sezonit dimëror në Pamporovo shtyhet deri më 21 dhjetor. Tani për tani!

Vendpushimi Pamporovo gëzon një klientelë relativisht modeste, pavarësisht nga bllokimi i pjesshëm dhe restorantet, spa qendrat, pishinat e mbyllura. Në këtë vendpushim të strukur në malin Rodopa nuk punojnë ski-pistat dhe teleferikët. Gjithsesi,..

botuar më 20-12-09 1.57.MD