“Muzikë në portrete” nga Orkestra për Muzikë Popullore pranë Radios Kombëtare Bullgare

“Muzikë në portrete” është një projekt kureshtar i virtuozëve folklorik nga Orkestra e Radios Kombëtare Bullgare me dirigjent Dimitër Hristov. Përmes tij ata prezantojnë në detaje interpretues të njohur me një kontribut në zhvillimin dhe popullarizimin e..

botuar më 20-11-09 12.52.MD

Stefka Sëbotinova – një zë i paharruar bullgar

Stefka Sëbotinova është mes këngëtareve më të njohura popullore bullgare e cila ka mbetur në historinë tonë kulturore me këngën “U përmbys mali”. Historia e kësaj kënge më të njohur në repertorin e saj është gërshetuar dhe në fatin..

botuar më 20-10-30 6.15.PD

Fillojnë “Mbrëmjet e koncerteve bullgare në Nju Jork”

Krijime bullgare në interpretim të muzikantëve bullgarë – kjo është ideja, e cila ka lindur festivalin për një muzikë dhome në Nju Jork. Kryetare e komitetit organizativ është pianistja Lora Tchekoratova, e njohur me festivalin e krijuar prej saj..

botuar më 20-10-27 1.05.MD
“Nomadëve Fluturues”

Projekti i ri “Sintezis” – i incizuar mes qetësisë së natyrës

Projekti i ri audio-vizual i “Nomadëve Fluturues”, i prezantuar nga Daniell dhe Kristina Angjellovi, quhet “Sintezis” dhe i kushtohet natyrës dhe bilancit delikat të saj me njerëzimin. Vendi, të cilin e kanë zgjedhur për të xhiruar videon e vet të..

botuar më 20-10-26 10.53.PD

Mark Kadin: Për mua nuk ekziston jetë jashtë muzikës

Prindërit ishin ata të cilët e caktuan rrugën krijuese të njërit prej muzikantëve të talentuar të kohës sonë – Mark Kadin. Ai mësoi në shkollën muzikore në qytetin e lindjes Kramatorsk të Ukrainës. Aty nisi të ndjekë gjurmët e gjyshit dhe filloi..

botuar më 20-10-16 7.05.PD

Vasko Vasilev mbushi 50 vjeç: “E dua publikun dhe kolegët e mi, ëndërroj që të kthehemi nëpër salla!"

Ai e ka filluar karrierën e vet kur ka qenë vetëm 10 vjeç si një fëmijë-çudi. Vaskoja është një nga interpretuesit më karizmatik, të cilët skena bashkëkohore njeh. Koncertet e tij gjithmonë shkaktojnë një interes të madh, për të cilat ai shpërblehet me..

botuar më 20-10-14 2.29.MD

Cvetanka Varimezova u dekorua me shenjën e nderit të Presidentit të Republikës

Interpretuesja e njohur popullore bullgare, pedagoge dhe dirigjente Cvetanka Varimezova u dekorua me shenjën e nderit të Presidentit me rastin e përvjetorit të saj të 60-të. Dekoroata jepet për kontribut në ruajtjen dhe popullarizimin e artit dhe..

botuar më 20-10-12 8.12.MD

Tituj bullgarë dhe premiera në Operën e Sofjes

Stina e re e Operës së Sofjes i është kushtuar 130 vjetorit nga krijimi i trupës së parë të operës tek ne. Viti është 1890, pak pas Çlirimit, kur në Bullgari akoma nuk ka as arsim profesional muzikor, as mjaft bullgarë - instrumentistë dhe këngëtarë...

botuar më 20-10-09 6.05.PD

Hodhën poshtë kuotat për muzikë bullgare në eter

Komisioni për Mbrojtjen e Konkurrencës hodhi poshtë vendosjen e kuotave për muzikë bullgare në eter për arsye se kjo kufizon konkurrencën. Propozimi për ndryshime në Ligjin për Radion dhe Televizionin u paraqit nga VMRO. Kuotat për muzikë..

botuar më 20-10-06 8.18.MD
DJ Delightfull

DJ-i bullgar Delightfull – Deljan Ljuckanov fitoi në një kampionat botëror

DJ-i bullgar Delightfull – Deljan Ljuckanov u bë fitues në kampionatin 2020 Cut2Cut World Championships, bëri të ditur sajti trud.bg. DJ-I 27 vjeçar nga Sofja, i cili banon në Vjenë, u klasifikua në vend të parë në kategorinë turntable..

botuar më 20-10-05 6.08.MD