Programi i ditës

Muzeu i parë i rakisë në Sofje hapi dyert

Rakia është pija-mbretëresha e Ballkanit. “Mund të themi se e ka origjinën nga bota arabe, nga Araku i tyre. Dhe megjithëse një sërë vendesh ballkanike e konsiderojnë atë si pijen e tyre kombëtare, rakia bullgare është bullgare” – është kategorik..

botuar më 23-10-21 7.20.PD
Foto: BGNES

Festivali i bozës në Radomir e rikthen qytetin drejt zanatit të vjetër

Boza e mirë duhet të jetë shumë e trashë dhe shija e grurit të ndihet qartë, thonë mjeshtrit. Si bëhet boza sipas një recete tradicionale të Radomirit – ja çfarë do të shohin mysafirët e qytetit të Radomirit në festën shumëngjyrëshe kushtuar pijes së..

botuar më 23-10-14 10.10.PD

Dieta ballkanike ofron substanca të dobishme për organizmin

Dhuratat e natyrës paracaktojnë traditat e të ngrënit, të vendosura nga stërgjyshërit tanë në trojet bullgare. Dhe shekuj më vonë, karakteristikat e produkteve dhe mënyra e përgatitjes së tyre formojnë një sistem unik, të cilin sot e quajmë Dietë..

botuar më 23-10-07 12.25.MD

Dripavi pershore, gallushki, treski dhe të tjera gatime tunduese në fshatin Asenovo të Banatit

Fshati Asenovo i Banatit, pranë qytetit Danubian të Nikopollit, u kthye si një destinacion kulinarie falë Marija Ivanovës, sekretare e bibliotekës vendase dhe iniciatore e palodhshme e aktiviteteve të ndryshme për ruajtjen e kulturës së Banatit...

botuar më 23-09-24 12.55.MD

Festivali "Danubi i kaltër" në Vidin mbledh artistë folklorikë nga e gjithë Bullgaria

Qyteti Vidin për të katërtin vit radhazi është nikoqir i Festivalit Folklorik Ndërkombëtar “Danubi i Kaltër”. Aktiviteti në Parkun e Danubit në qytet do të vazhdojë deri të dielën – 3 shtator. Misioni i madh i festivalit është ruajtja,..

botuar më 23-09-02 10.30.PD

Byrekët, japrakët e lakrës dhe kosi janë pjesë e patjetërsueshme e trashëgimisë sonë të pasur të kuzhinës

Në të gjithë botën, gatimi shkon paralelisht me turizmin, duke u bërë një industri fitimprurëse që fuqizon sektorë të tërë të ekonomive lokale. Ushqimi i shijshëm tradicional është pjesë e patjetërsueshme e mozaikut turistik të Bullgarisë. Kjo është..

botuar më 23-08-20 12.35.MD
Foto: Agjencia Ekzekutive për Bullgarët Jashtë Vendit

“E ardhmja është në origjinë”

Në qytetin e Tiranës u zhvillua aktiviteti “E ardhmja është në origjinë” me pjesëmarrjen e 9 pakicave kombëtare në territorin e Shqipërisë. Ky aktivitet u mbështet nga Komiteti për Pakicat Kombëtare në Republikën e Shqipërisë. Në të morën pjesë edhe..

botuar më 23-07-18 11.00.PD

Në Bulgarevo po bëhen përgatitjet për festën e pjeprit

Pranë Kepit Kaliakra, në fshatin Kavarna të Bulgarevo-s, përgatitjet për edicionin përvjetor të Festivalit të Pjeprit janë në momentet e fundit. Për të 15-in vit radhazi, banorët dhe mysafirët e fshatit do të shijojnë frutin e preferuar të verës,..

botuar më 23-07-16 11.05.PD

Bullgarët e Besarabisë nga Ukraina do të marrin pjesë në programin "Rozhen - 2023"

Afro 4000 interpretues nga të gjitha rajonet folklorike të Bullgarisë do të marrin pjesë në Tubimin Kombëtar të Krijimtarisë Popullore dhe Blegtorisë “Rozhen-2023”, që do të mbahet nga 14 deri më 16 korrik. Këtë vit, në programin konkurues të..

botuar më 23-07-14 7.15.PD

Ansamble vallëzimi nga 11 vende prezantohen në festivalin “Pluhuri i Artë” në Çellopeç

Mbi 420 pjesëmarrës do të prezantojnë vallëzime nga pesë kontinente në edicionin e 7-të të Festivalit “Pluhuri i Artë”, i cili do të mbahet nga 13 deri më 16 korrikut në fshatin Çellopeç, rajoni i Sofjes. Kërcimtarë nga Kina, ishulli Guam, Indonezia,..

botuar më 23-07-13 8.10.PD