Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За трафика на бежанци през Северозапада

Снимка: БГНЕС

Бежанците и каква е връзката им със Северозапада? Повод за темата даде разследващият журналист Стефан Ташев, който по "Хоризонт" каза, че трафиканти извеждат през Видин до 200 нелегални емигранти на денонощие. Той твърди, че трафикът през България е много по-сериозен, отколкото се казва официално. В предаването "150" по "Хоризонт" журналистът огласи свои данни за каналджийство и даде за пример десетките нелегални мигранти на булевард "Мария Луиза" в столицата, който се намира непосредствено до дирекцията на Националната полиция.

Необходимо е законодателството да бъде променено, защото в момента за трафик на хора наказанието е глоба и то доста малка, каза също по "Хоризонт" Тома Биков, съветник на вътрешния министър Румяна Бъчварова.

Има ли опасност тайно с тези бежанци и икономически емигранти през границата в Бреговско и Кулско да минават и членове на Ислямска държава и каква е опасността за местното население? Това попитах кметовете на Брегово- общината, която изрично се посочва в репортажа на журналиста Стефан Ташев, и кмета на село Раковица, където също се знае, че минава емигрантски канал.

"Ние като сме такъв граничен район се появява една така бдителност, отговорност от нашите съграждани и когато имат сигнали и са видели такива хора, веднага уведомяват граничните органи и се реагира своевременно... Няколко случая има на заловени бежанци на наша територия...", каза кметът на община Брегово- Милчо Лалов.

Последната официална информация за заловени бежанци край село Раковица, община Макреш, е от 9-ти юли. Колите, с които са превозвани бежанците, са били със софийска регистрация.

"Каналджиите обикновено са от София, карат ги с коли и ги пускат преди Раковица да стигнат пеша", каза тогава кметът на селото Николай Ненчев и допълни, че обикновено бежанците преминават между селата Раковица и Подгоре, където по този маршрут границата е само на 2 км. Друг маршрут, който използват е от Раковишкия манастир през гората към границата, но сега тези пътищата там са непроходими, защото има много изпопадали от зимата дървета.

"Има, някои се притесняват, но те нищо не са правили като са минавали, никой не е засегнат от местното население", отговори Николай Ненчев на въпрос дали хората в селото се притесняват от бежанците, които минават в района.

Наскоро за катастрофирал бус със сирийски бежанци съобщи кметът на село Извор, община Димово, Митко Николов. Вечерта към 19 часа той се е ударил в електрически стълб в началото на селото откъм Мали Дреновец. Всички, включително шофьорът на буса, са избягали, с изключение на един от бежанците, който е инвалид. В селото не са учудени от присъствието на бежанци в този район и предполагат, че оттук минава канал за извеждането им от страната. Там няма постоянно полицейско присъствие, обстановката дори регулярно не се проверява от органите на реда. Полицията идва само при сигнал за произшествие.

Има ли опасност тайно с бежанците и икономически емигранти през северозападната ни граница да минават и членове на Ислямска държава попитах и известния арабист и анализатор проф. Владимир Чуков. Той е университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма, автор е на редица книги и изследвания в тази област. Живял е и е учил в Сирия и познава добре страната, в която се появи Ислямска държава и от която днес са по-голямата част на бежанците:

"... при тези стотици хиляди бежанци и кандидат емигранти за богатите държави в Европа, няма начин да няма и лица, които са прегърнали радикалните идеи", каза арабистът, според който е повишен рискът за националната сигурност на всички европейски държави, като в това число България не може да прави изключение.

Как жителите на Брегово приемат преминаването на нелегални емигранти през тяхната граница, притесняват ли се от тях и биха ли приели съжителство с тях, ако се наложи:

"Не ме интересува изобщо този въпрос. Каналджии може и да има, за което съдя по слуховете, които се носят... Аз съм на мнение, че на емигрантите трябва да се помага, защото те бягат от война- жени с малки деца, които са безпомощни, старци... Би трябвало да им се помогне- кой с каквото може- било то с храна, облекло, медикаменти. А колкото за ислямистите- те застрашават държавата ни."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11

Опазване на естествените находища на кримски чай в Странджа и култивиране на билката като начин за правене на бизнес

В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени  около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..

публикувано на 08.09.14 в 16:19