Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руската Православна Църква не може в едностранен план да признае Македонската Православна Църква

Ние участваме в  подготовката на свикването на Всеправославния събор през 2016-а година и по специално аз лично участвам в комисията по редакцията на текстовете на документите за Събора. Тези текстове са посветени на различни теми, които засягат различни въпроси, които са започнали да се подготвят още през 60-те, после през 70-те и 80-те години на миналия век. И сега на Събора, за да бъдат обсъдени и приети трябва да бъдат редактирани.В подготовката на Събора сега взимат участие отделните поместни православни Църкви, сред които е и  делегация на Руската Православна Църква водена от мен, каза в интервю за предаването „Събота 150“ Волоколамския митрополит Иларион - ръководител  на отдела за междуцърковни отношения на Московската патриаршия и смятан за своеобразен "външен министър" на Руската Православна Църква.

Ще ви кажа честно, че не смятам, че между отделните поместни православни Църкви има каквито и да било  сложни въпроси заради, които да има необходимост да се свиква Всеправославен събор. Смятам, че най-важното е, че православните йерарси от различните православни църкви за първи път от 13 века ще се съберат заедно. Дори и нищо да не решим, самият факт на провеждането на нашия Всеправославен събор и съвместното ни служение ще бъде значимо събитие в живота на Православната Църква. Текстовете, които сега се подготвят, са известни на всички и ще бъдат публикувани предварително и затова не очакваме каквито и да са изненади от Всеправославния събор. Руската Православна Църква настояваше и успя да наложи своята гледна точка всички решения на Всеправославния събор да се приемат с консенсус. Не можем да гласуваме по каквито и да е въпроси, касаещи нито вероучението или църковната практика, ако нямаме пълно единомислие и единство. Ако не успеем да постигнем това единомислие, ние можем да постигнем това за следващия събор. Ако веднъж се съберем и този събор протече успешно, то ще можем да се събираме както втори така и трети път и постепенно да решаваме тези въпроси, който са се натрупали по между ни, добави той.

По отношение на евентуални промени в календара на всички православни, той посочи: Смятам, че все ми е едно, кога ще се отбелязва Рождество Христово. В Руската Църква няма такъв дебат. Руският народ е удовлетворен от стария календар и в настоящия момент този въпрос не е поставен на обсъждане. За нас е най-важен мирът в Църквата, както и да се запазва единството в нея. Знаем до какво доведе в Гърция въвеждането на новия календар, когато бе създаден старостилният разкол, които съществува и до ден днешен. Ние, според мен, сме длъжни да избегнем подобно развитие на процесите.

По отношение на посещението на Главата на Римокатолическата Църква папа Франциск  в Истанбул при Вселенския патриарх Вартоломей, Волоколамския митрополит Иларион заяви: Римският папа и Константинополският патриарх носят най-пряката отговорност за тези събития, които се случиха през 1и век, когато е станал разкола между точно тези две патриаршии.  Затова смятам, че е напълно логично те да водят диалог по между си , за да могат да нивелират  и да решат последствията от тези печални събития.  Константинополският патриарх се срещна с Римският папа  като глава на една от поместните православни църкви. Той не се е срещнал с него от името на всички православни църкви, защото той не искал разрешение от останалите поместни православни църкви и не е получавал казано с езика на светската дипломация мандат за провеждането на такава среща.

Мисля, че въпросът за обединението между православните църкви и католиците не е на дневен ред, макар че някои православни йерарси като митрополит Йоан Цизиулос смята, че това е възможно в най-скоро бъдеще. Аз обаче не съм съгласен с тази позиция на владиката Йоан и мисля, че има редица разногласия първо в областта на догматиката, които ние сме длъжни да обсъждаме и го правим в рамките на съвместните комисии по богословския диалог. Този разговор не върви леко и затова не се и предвижваме бързо по тези теми. Освен това съществува и цяла поредица от други разногласия, които са свързани с нашата история в това число с трагичната и част. В частност продължава да остава проблемът с униатството и да остава рана на световното християнство и това виждаме като последствие от събитията в Украйна през последната година. И затова нищо не е толкова елементарно, както може би се струва на някого от страни.Но в същото време аз съм убеден привърженик  на сътрудничеството между православните и католиците във всички области, в които то е възможно, обясни ръководителят  на отдела за междуцърковни отношения на Московската патриаршия . 

По отношение на неканоничната Македонската Православна Църква, той каза: Руската Православна Църква не може в едностранен план да признае Македонската Православна Църква. Това трябва да бъде направено въз основа на общо православно решение и ние сме готови да влезем в качеството ни на посредници, ако  е необходимо. И аз, след посещението ми в София, ще посетя Скопие, за да проведа преговори с ръководството на Македония и на Църквата и по тази тема.

Той посочи, че в Близкия изток ставаме свидетели на гиноцид  на над християнското население със съгласието на западните държави: Руската Църква е много дълбоко загрижена от ставащото  от тази ситуация, в която се намира Близкия изток, защото в крайна сметка става въпрос дали ще се съхрани в  християнството по тези места.  Десетки хиляди християни загинаха в последно време, други бяха принудени насилствено да изоставят своите родни места и държавите, където живееха. Това в крайна сметка е трагедия, която се разиграва пред очите на целия цивилизован свят и за която се мълчи от страна на медиите. Руската Правосвана Църква винаги е призовавала тези в чийто ръце е властта да я употребят  така че да спрат  този продължаващ геноцид на местното християнско население.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс (вляво) и директорът на ЦРУ Джон Ратклиф излизат от кабинета на вицепрезидента Вашингтон, САЩ, 23 януари 2025 г.

И в ЦРУ действа програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Тръмп

ЦРУ се превърна в първата разузнавателна агенция на САЩ, която се присъедини към програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Доналд Тръмп, предаде АФП. Сред основните му предизборни обещания беше да намали радикално федералната работна сила в името на ефективността и икономиите, отбелязва агенцията.  "Директорът на ЦРУ Джон Ратклиф..

публикувано на 05.02.25 в 20:31

Атанас Зафиров: БСП преболедува лидерския комплекс

БСП преболедува лидерския комплекс и самоизолацията. Това открои временният председател на БСП Атанас Зафиров, който  официално даде старт на кампанията си за председател на партията.   В централа на "Позитано" 20 в София, той декларира, че участието на левицата в кабинета не е на всяка цена и подкрепата на БСП може да бъде оттеглена, ако не се..

публикувано на 05.02.25 в 20:17
Изображението е илюстративно.

В Хърватия обявиха нов бойкот на търговска верига, избират я с анкета

Хърватската потребителска платформа "Ало, инспекторе" обяви за петък - 7 февруари, нов общ бойкот на всички стоки и услуги.  В събота ще започне едноседмичен бойкот на една търговска верига, която ще бъде обявена по-късно.  В Хърватия обявиха ден на бойкот на големи вериги магазини и аптеки Бойкотът срещу търговската мрежа в Хърватия се..

публикувано на 05.02.25 в 20:08
На заседанието на Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание - 5 февруари 2025 г.

Проучване: Индексът на толерантност към сивата икономика сред младите е 91,5, за възрастните – 54

В България има много висока толерантност на населението към икономиката в сянка - при скала от 0 до 100 индексът е близо 75, като за младите хора е над 90. Това показва проучване, което беше представено пред парламентарната социална комисия от директора на Института по философия и социология към БАН професор Емилия Ченгелова. Данните сочат, че работата с..

публикувано на 05.02.25 в 19:48

Близо 300 000 лева повече от местни данъци са събрани в община Монтана през януари в сравнение с година по-рано

Близо 300 000 лева повече от местни данъци са събрани в община Монтана през януари в сравнение с година по-рано. Данъчната кампания върви нормално Успешен старт на кампанията за местни данъци и такси отчитат от община Монтана. През януари са събрани 890 000 лева -  с 280 000 лева повече от януари на 2024 година, съобщи Валерия Филипова, началник отдел..

публикувано на 05.02.25 в 19:41
Министър Иван Иванов в парламента

Иванов: В МРРБ има заявки за 500 милиона лева, които не са разплатени към общините

Близо 2 000 споразумения са подписани по Инвестиционната програма за общински проекти за 2024 година. В регионалното министерство има подадени заявки за 500 милиона лева, които не са разплатени към общините, отчете пред ресорната парламентарна комисия регионалният министър Иван Иванов. В момента се водят разговори с Министерството на..

публикувано на 05.02.25 в 19:31
Изображението е илюстративно.

МЗ: Над 400 обекта в цялата страна са проверени за нерегламентирани естетични процедури

Над 400 обекта са проверени от регионалните здравни инспекции в първите два дни на извънредните проверки, разпоредени от здравния министър д-р Силви Кирилов във връзка с нерегламентираното предлагане и прилагане на различни естетични процедури, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Прокуратурата се самосезира за случаите на пострадали след..

публикувано на 05.02.25 в 19:22