Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калин Манолов: Централизираната образователна система произвежда функционална неграмотност

| обновено на 23.05.15 в 16:06


Навръх 24 май по традиция говорим за наука и култура, тоест за знание. Обикновено имаме предвид идеалното знание, знанието заради самото знание, знанието без връзка с действителността. Днес бих искал да кажа няколко думи за икономиката на знанието. В икономиката на знанието знанието и образованието се разглеждат като бизнес продукт, чрез който може да се печели, и като актив, който може да произвежда стойност. Проблемът е, че в България няма знание за знанието, което може да генерира икономика на знанието. А няма, защото не е постигнат трудния баланс между държавата и пазара.  

Всъщност, да се говори за пазар в образованието, се смята едва ли не за кощунство. При това не само в България, в цяла Европа. А държавното образование потиска индивидуалността на ученика и налага колективистични идеали. В резултат България реформира образованието си вече половин век. Висшето - от 70-те години на миналия век, началното и средното – от 80-те години на миналия век. Училищата не могат или не искат да отговорят на реалните потребности на учениците, качеството на образованието се понижава и много ученици отпадат от системата на образованието. Причината:  образователна система е централизирана, не-пазарно регулирана, необвързана с приноса и резултатите. И фактически не дава никакво право на избор. Да имаш право на образование, а изборът ти да е ограничен само до образование от една и съща централизирана образователна система, е равносилно на „избор“ на един и същ зарзават на един и същ производител, само че от различни щандове. Резултатът: международните изследвания категорично показват, че в сравнение с повечето си европейски връстници 15-годишните български младежи много по-зле решават практически проблемни ситуации. Нищо чудно, след като в училище ги учат единствено да рецитират и да се приспособяват.

Ако съдим по младежката безработица, университетите не се справят много по-добре. Което не е за чудене, след като реализацията на завършилите студенти на пазара на труда почти не се взима предвид при оценката на университета в рейтинговата система на българските висши училища. Тежестта на този фактор е едва 7%. Това, което рейтинговата система все пак показва, е добре известно и без нея – а именно, че държавните ВУЗ-ове предлагат по-некачествено образование от частните.

Накратко: централизирана образователна система в България произвежда функционална неграмотност. И макар от години да тече процес на децентрализация, до момента той се състои главно във въвеждането на делегирани бюджети. А приоритет трябва да бъде преразпределението на правомощията за вземане на решения между различните „актьори” в системата, което да бъде допълвано от нов вид  финансиране, нови учебни планове, оценка на качеството и професионална подкрепа.

Истинска промяна в статуквото няма да настъпи, докато политици, синдикалисти, чиновници, учители и родители не осъзнаят, че и образованието е стока. То е стока, защато е резултат от съзнателна човешка дейност (макар че хора, които добре познават българската образователна система, основателно се съмняват в това). То е стока, защото се търси: ако свалим цената, ще има повече желаещи да получат образование. То е стока, защото се предлага от едни хора - „професионалисти” - на други хора. И накрая, то е стока, защото онези хора, които го предлагат, очакват да получат нещо в замяна на своя труд.

Ако учителските профсъюзи и образователните чиновници някой хубав ден признаят, че образованието е стока, ще трябва да приемат освобождаването му от държавния монопол, тоест от себе си. А дотогава да бъдат любезни да работят без пари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
По повод празника на

Директорът на ГДГП Антон Златанов заяви, че "Гранична полиция" е готова за Шенген

Директорът на ГД "Гранична полиция" (ГДГП)  главен комисар  Антон Златанов заяви, че ръководената от него главна дирекция в МВР е готова да посрещне предизвикателствата по охраната на границите, след като от Нова година България стане част от Шенгенската зона и със своите сухопътни граници с Гърция и Румъния. България и Румъния вече са..

публикувано на 22.12.24 в 17:05
Последиците от израелски въздушни удари в Ивицата Газа.

Израел нареди болницата "Камал Адуан" в Газа да бъде затворена

Медиците от болницата "Камал Адуан" в северната част на Ивицата Газа се опитват да преместят стотици пациенти, след като Израел нареди здравното заведение в Бейт Лахия да бъде затворено. Директорът на болницата заяви пред Ройтерс, че линейките не достигат за всички, а в неонатологията има новородени, за които са необходими кувьози и кислород...

публикувано на 22.12.24 в 16:32
Ломоносовски мост в Санкт Петербург -илюстративна снимка

Вълна от опити за палежи в Русия

Вълна от опити за палежи заля Русия в последните дни, а тяхна мишена са обекти като търговски центрове, пощи и държавни учреждения, предаде "Франс прес", като се позова на местни медии. Според информационната агенция ТАСС и независимия уебсайт "Фонтанка" от петък насам са регистрирани около 20 отделни случая на опити за взривяване на малки..

публикувано на 22.12.24 в 16:30
Снимка, предоставена от МВнР на Турция, от срещата на Хакан Фидан (вляво) с Аш Шараа (вдясно).

Новият сирийски лидер Аш Шараа се срещна в Дамаск с турския външен министър Фидан

Новият сирийски лидер Ахмед Аш Шараа (известен преди като Ал Джолани) заяви, че Сирия няма повече да оказва "негативно влияние в Ливан" по какъвто и да е начин, след като разговаря с лидери на друзката общност. Сирия уважава суверенитета, териториалната цялост, независимостта на държавните решения и стабилността по отношение на сигурността на..

публикувано на 22.12.24 в 16:19
Украински военнослужещ прегръща свои другари, след като е освободен при размяна на военнопленници

Украйна съобщава за екзекутирани от руските сили военнопленници

Руските сили са екзекутирали петима украински военнопленници, съобщи украинският омбудсман Дмитро Лубинец, цитиран от "Ройтерс" и "Укринформ". Лубинец заяви в "Телеграм" , че руските войски са застреляли петимата невъоръжени войници, след като са ги пленили. Той не съобщава други подробности, но ще докладва този факт на ООН. "Руските..

публикувано на 22.12.24 в 16:11
Троян

Община Троян увеличава от 1 януари данъците, таксите и цените на услугите

Община Троян увеличава от 1 януари следващата година данъците, таксите и цените на услугите. Данъкът върху недвижимите имоти се увеличава от 2 на 2,5 промила, или с 25 на сто. Налогът за  придобиване на имущество скача с 50 на сто. Запазват се нивата на патентния данък, таксиметровия превоз, данъка за превозните с редства и туристическия данък...

публикувано на 22.12.24 в 16:08
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски.

Нов водопровод ще се строи за 4 общини в Кюстендилско

Авариен напорен водопровод ще се изгражда край Дупница, чрез който ще се подобри воподаването за 4 общини в Кюстендилско - Дупница, Рила, Кочериново и Бобошево, обяви областният управител на Кюстендил инж. Александър  Пандурски.  Осигурени са и средствата - правителството вече е одобрило 1 млн. лв. и 77 хил. лева за финансирането на..

публикувано на 22.12.24 в 15:43