Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

М. Тертеров: Ако Москва смяташе падането на режима на Асад за неизбежно, едва ли е щеше да го подкрепя

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нямаме конкретни доказателства за пряко участие на руски сили в бойни действия в Сирия или нещо подобно, пък и твърдението не е потвърдено от руската страна.  И вероятно не трябва да очакваме тя да го потвърди. Но не би било изненада, ако е истина.

Сирия винаги е била важна част от геополитическата сфера на влияние на Русия в Средиземноморието. Още в началото на 90-те години, когато бях там, руското посолство беше най-голямото дипломатическо представителство в Дамаск и много от хората в него бяха военни специалисти. Реакцията на САЩ също не е изненадваща поради доста порочното съревнование между Русия и Запада. Веднага щом руснаците направят стъпка напред във военно отношение – независимо дали е някъде в Балтийските държави или военни учения с Китай, политическата реакция от Запада е сигурна.

Това каза за предаването „Неделя 150“ по Хоризонт д-р Марат Тертеров, директор и основател на Европейския геополитически форум в Брюксел. Родом от Одеса, той е специалист по Близкия изток и е работил по различни консултантски проекти в региона, както и в държавите от бившия Съветски съюз.:

Ситуацията със Сирия разбира се е много по-опасна заради броя на външните играчи, които са намесени там. Досега това беше война на пионките – подставени лица и военни групи, които бяха подкрепяни от различните страни: Ислямска държава, кюрдските сепаратисти, Иран, който е в сблъсък с монархиите от Персийския залив. Нито една външна сила до момента, било то и Русия, не беше пращала директно свои военни сили да се бият на терен. Ето затова реагираха американците. Ако руски войници започнат да участват в операции заедно със сирийските сили, това ще промени характера на конфликта.

Ако Москва е смятала, че падането на режима на Асад е неизбежно, едва ли е щяла да го подкрепя досега, коментира експертът и допълни.

Възможно е тази военна помощ в Сирия да се използва като разменна монета от Русия в преговорите със Запада по други геостратегически въпроси – като например Украйна, енергийната сигурност, напрежението с ЕС и текущото разследване срещу "Газпром" и голямата съдебна процедура, която тече около петролната компания ЮКОС.

На въпрос дали тези теми ще бъдат договаряни между Владимир Путин и Барак Обама, които ще се засекат на Общото събрание на ООН в Ню Йорк наесен, Тертеров коментира:

Руснаците обичат пакетните сделки. В преговорите с турските партньори и с партньори от ЕС, те често обвързват много теми – от туризъм до енергетика и геополитика. Това им дава възможност за гъвкавост и ако загубят преговорите на единия фронт, те могат да компенсират на другия. Вероятно Обама и Путин ще говорят за Украйна, ще засегнат и Сирия но не съм убеден, че ще обвържат двете теми. За съжаление, статуквото в Сирия като че ли удовлетворява руските интереси. Много експерти от разузнаването ще ви кажат, че Русия печели от нерешените конфликти като в Грузия, Нагорни Карабах, Транснистрия. Например руснаците продават оръжие както на Армения, така и на Азербайджан. Тази роля създава геополитически рискове за международни енергийни проекти като Южния газов коридор, важен за ЕС. Не искам да описвам Русия като злодей. Прост всяка държава има право да защитава геополитическите си интереси. Такъв е подходът на хора като Дмитрий Рогозин, бившия руски посланик тук в НАТО. Според него, Русия не влиза в съюзи, защото тя самата е водеща геополитическа сила. Но се съмнявам, че в ООН ще има всестранен разговор между Обама и Путин. Западът и Европа искат спешно решаване на конфликтите в Украйна и Сирия, докато Путин ги възприема като начин за оказване на влияние. Той знае, че Европа е под огромен натиск сега заради наплива от бежанци. Проточването на Сирийския конфликт е от руски интерес.

След отказа България, Москва продължи да изпраща военни самолети към Сирия през доминирания от шиити Ирак, който е съюзник на Вашингтон, но не го направи. На въпрос дали има връзка с войната срещу „Ислямска държава“ и войната между шиити и сунити в Ирак, експертът коментира:

Ирак има проамериканско правителство,, до известна степен, но аз бих поставил под съмнение лоялността му. Иракските власти имат свой дневен ред. Част от него е и сътрудничеството с Лукойл, която има мащабни петролни инвестиции в Ирак. Същото важи и за лоялността на НАТО-вския съюзник на Вашингтон – Турция, която си сътрудничи с Русия. България се противопостави на руския проект за газопровод, докато турската позиция е доста по-двусмислена.

Дали обаче руската намеса в Сирия ще доведе до очакваните резултати е много трудно да се предвиди. Тепърва можем да очакваме сложно развитие на обстановката. Тя не е важна за Русия само заради пристанището Татрус в Средиземно море и базата в Латакия. Сирия е много повече от това за Москва. Според мен Кремъл ще промени политиката си спрямо Сирия, само когато усети, че режимът на Асад се сгромолясва и се задава нова власт.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио за разговорите в Рияд: Предварителни, истинските ще включват Украйна и Европа

Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..

публикувано на 16.02.25 в 22:29
Френският външен министър Жан-Ноел Баро.

Френският външен министър не изключи връщане на Русия в Г-8 при постигнат "справедлив и траен мир" в Украйна

Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...

публикувано на 16.02.25 в 22:20
Снимката е илюстративна, архив.

Висока избирателна активност на вота в селата Лесковец и Крива бара

74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..

публикувано на 16.02.25 в 22:05

"Хамас" може да подкрепят договорености за Газа, без непременно да участват в управлението

"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..

публикувано на 16.02.25 в 22:00
Работници разчистват отломки след израелски въздушен удар над ливанския град Набатие, 29 януари 2025 г.

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Ливан

Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула",  предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..

публикувано на 16.02.25 в 21:44
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55