Имах големи проблеми с проговарянето на моя син и затова той да се развива чудесно в момента допринесоха не специалисти, не терапевти, а други родители. За мен това е вид благодарност към съдбата, "предаване нататък" и връщане на услугата.
Отвъд личния опит преди 10 години едно на 10 хиляди деца беше диагностицирано с аутизъм, сега съотношението е едно на 68 деца, посочи тя. Според нея това не е свръхдиагностициране, а случаите на аутизъм и сродни нарушения, хиперактивност, дисфазии и обикновени нарушения на говора сериозно зачестяват:
В цяла Европа има изоставане в реакцията - нещо се случва с нашите деца, но никой не казва какво точно. Нито здравното, нито социалното министерство са подготвени да реагират. Има един психиатричен център в Александровска болница - "Св. Никола", където детето се явява за диагностициране, след което минава на ТЕЛК и държавата дава едни 200 лева, които стигат точно за няколко посещения на логопед месечно. Много родители не смеят да отидат там, защото това е "клеймо", има "стигма" върху това състояние.
Според Станислава Чуринскиене медицината се "дърпа" от проблема, като казва, че аутизмът не е заболяване, а състояние:
Аутизмът е физиологично нарушение и като такова трябва да бъде терапевтирано не само с поведенчески подходи, те ще постигнат много малко, ако няма медицинска подкрепа. Надеждата ни е да приобщим повече медицински лица, готови да изследват темата за биохимичния подход към аутизма, да приобщим логопеди и психолози, които са склонни да преразгледат мнението си, че аутизмът е мистично състояние, за което не е ясно откъде се взема.
Интеграцията на хиперактивното и аутистичното дете в детските градини е много трудна и проблематична, посочи още Чуринскиене. Причината е в големите паралелки, неподготвените учители, малкото време, отделяно от ресурсните учители на детето с проблем - всичко това разстройва живота на цялото семейство, а самите родители не получават психологическа подкрепа.
Трябва ясно да се разграничат трудно проговарящите деца от децата с аутизъм, отбеляза още Чуринскиене:
Детето, което проговаря по-трудно, се стреми да компенсира речевия дефицит със сочене, социални жестове и звуци. Ако детето може невербално да ангажира родителя, така че той да разбере желанието му, тогава говорим за дисфазия или друг вид речево нарушение, има нюанси. Но и в двата случая трябва да се подходи много рано и много отговорно.
Сдружение "Всяка дума" ще се бори чрез групи за натиск и институционални преговори да се направи клинична пътека за хипербарна оксигенотерапия - терапия в барокамера, която, по думите на Чуринскиене, изключително много помага при тези състояния. Сдружението ще адресира официално темата за биохимичните подходи и комплексната грижа за децата с аутизъм и други функционални дефицити. Планира се и работа по европейски проекти, за да се подпомогне финансирането на дейността и финансовата тежест на терапията да не бъде толкова голяма за родителите.
Цялото интервю със Станислава Чуринскиене чуйте в звуковия файл.
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..