Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на гравюри от Руско-турската война откриха в руската Дума

Изложбата "Руско-турската освободителна война в гравюри" събра в  Държавната дума на Русия депутати, лидери на парламентарни фракции,  бивши руски посланици в България и множество млади хора. Редица руски медии отразиха откриването на изложбата.

Въпреки че фотографията е била позната през втората половина на 19 век, снимките не са били добри и затова военните кореспонденти и специалните пратеници от европейските, руските и американските издания са отразявали различни епизоди от бойните действия с помощта на художници-гравьори. Тези художници са рисували така, че снимките да изглеждат като съвременни фотографии. Подбрани са 100 гравюри от фонда на Националния исторически музей, които показват целия процес на Руско-турската освободителна война и предшестващите я исторически събития.

Председателят на Думата Сергей Наришкин, който откри изложбата, октрои в словото си благодарността на България и сънародниците ни, които пазят паметта за Руско-турската освободителна война:

Тази експозиция, която е представена в Думата, е в чест на руските воини и българските опълченци, които рамо до рамо са се сражавали против общия враг. Братството между народите е потвърдено в битката и сраженията, а общият подвиг е възпят от писатели, поети и хора на изкуството и той трябва да ни вдъхновява и днес. Благодарни сме на българския народ за грижливото отношение към загиналите руски войни по време на войната и за това, че днес много градове и улици носят техните имена  и пазят спомена за тях.

Председателят на руският парламент Наришкин очерта развитието на историческите процеси и тяхното глобално измерение с думите, че историята се повтаря и днес:

И днес  в това глобално противопоставяне между Доброто и Злото, което наблюдаваме в Близкия изток и Северна Африка, виждаме че Турция отново  е на страната на злото, на страната на тези „нови варвари“ от 21 век – международните терористи. А Русия както и предишните години, оглавява битката с общия враг за цялата световна цивилизация. И навярно както и преди Доброто и неговите сили ще победят.

В доста по-умерен от обичайния си тон лидерът на Либерално-демократическата партия Владимир Жириновски припомни историческите събития и хвърли мост към настоящето:

Нашата армия освободи през 19 век напълно Балканите и особено България. Европейските държави обещаваха да освободят от рамките на Османската империя две български държави, но не изпълниха тези свой обещания. Те винаги обещават, както и на кюрдите обещаваха държава и те 100 години чакат това. Руският цар в този момент изпраща руската армия, изпълнявайки даденото от него обещание, на българите и България, че тя ще бъде освободена както и става. Много хора днес дори не осъзнават какво означава да бъдеш под робство 500 години, пет века, което е не само окупация, а страшно османско иго, което е било демонстрирано непрекъснато на този български народ

От името на българския парламент говори неговият заместник-председател Красимир Каракачанов, които е начело на делегацията от НС:

Няма българин, от малкото дете до възрастния човек, който да не знае за Руско-турската освободителна война. Няма българин, без разлика от своите политически убеждения, който да не е признателен и да не се прекланя пред саможертвата на десетките хиляди руски войни и офицери.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57