Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на гравюри от Руско-турската война откриха в руската Дума

Изложбата "Руско-турската освободителна война в гравюри" събра в  Държавната дума на Русия депутати, лидери на парламентарни фракции,  бивши руски посланици в България и множество млади хора. Редица руски медии отразиха откриването на изложбата.

Въпреки че фотографията е била позната през втората половина на 19 век, снимките не са били добри и затова военните кореспонденти и специалните пратеници от европейските, руските и американските издания са отразявали различни епизоди от бойните действия с помощта на художници-гравьори. Тези художници са рисували така, че снимките да изглеждат като съвременни фотографии. Подбрани са 100 гравюри от фонда на Националния исторически музей, които показват целия процес на Руско-турската освободителна война и предшестващите я исторически събития.

Председателят на Думата Сергей Наришкин, който откри изложбата, октрои в словото си благодарността на България и сънародниците ни, които пазят паметта за Руско-турската освободителна война:

Тази експозиция, която е представена в Думата, е в чест на руските воини и българските опълченци, които рамо до рамо са се сражавали против общия враг. Братството между народите е потвърдено в битката и сраженията, а общият подвиг е възпят от писатели, поети и хора на изкуството и той трябва да ни вдъхновява и днес. Благодарни сме на българския народ за грижливото отношение към загиналите руски войни по време на войната и за това, че днес много градове и улици носят техните имена  и пазят спомена за тях.

Председателят на руският парламент Наришкин очерта развитието на историческите процеси и тяхното глобално измерение с думите, че историята се повтаря и днес:

И днес  в това глобално противопоставяне между Доброто и Злото, което наблюдаваме в Близкия изток и Северна Африка, виждаме че Турция отново  е на страната на злото, на страната на тези „нови варвари“ от 21 век – международните терористи. А Русия както и предишните години, оглавява битката с общия враг за цялата световна цивилизация. И навярно както и преди Доброто и неговите сили ще победят.

В доста по-умерен от обичайния си тон лидерът на Либерално-демократическата партия Владимир Жириновски припомни историческите събития и хвърли мост към настоящето:

Нашата армия освободи през 19 век напълно Балканите и особено България. Европейските държави обещаваха да освободят от рамките на Османската империя две български държави, но не изпълниха тези свой обещания. Те винаги обещават, както и на кюрдите обещаваха държава и те 100 години чакат това. Руският цар в този момент изпраща руската армия, изпълнявайки даденото от него обещание, на българите и България, че тя ще бъде освободена както и става. Много хора днес дори не осъзнават какво означава да бъдеш под робство 500 години, пет века, което е не само окупация, а страшно османско иго, което е било демонстрирано непрекъснато на този български народ

От името на българския парламент говори неговият заместник-председател Красимир Каракачанов, които е начело на делегацията от НС:

Няма българин, от малкото дете до възрастния човек, който да не знае за Руско-турската освободителна война. Няма българин, без разлика от своите политически убеждения, който да не е признателен и да не се прекланя пред саможертвата на десетките хиляди руски войни и офицери.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31
Нели Станева

Нели Станева и нейният "Билет за никъде другаде": Съвършеното спокойствие

Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия .  С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга" . Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария . Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.  През..

публикувано на 03.07.24 в 10:23
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23