Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В памет на проф. Саша Попов

| обновено на 06.09.16 в 16:31
Панчо Владигеров и Саша Попов
Снимка: семеен архив

През август, по изключение, в рубриката "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" няма да отбележим рождения ден на прочут композитор, а ще почетем забележителния български музикант проф. Саша Попов – цигулар, диригент, основател и организатор на българското симфонично изпълнителско изкуство, една от големите личности в нашата музикална история. На 12 август се навършват 40 години, откакто той си е отишъл от този свят през 1976-а.


Саша Попов е роден на 24 юли 1899 г в Русе. Родителите му имат професионално музикално образование – завършили са Букурещката консерватория. Саша е едва на 4, когато баща му започва да се занимава с него – учи го да свири на цигулка. Само след две години детето изнася първия си концерт пред публика, като свири на четвъртинка цигулка. Учи в частното музикално училище на Петко Наумов и взема уроци при Йозеф Швертнер. После заминава за Виена. Там учи при проф. Карл Прил, но по-късно го чува на концерт знаменития Отокар Шевчик и го приема за свой ученик. Попов завършва Виенската музикална академия и започва блестяща концертна кариера. Може да се каже, че Саша Попов е първият български цигулар със световна известност – изнася стотици концерти из цяла Европа в продължение на две десетилетия.

Оценките за неговите изяви са възторжени: В стокхолмски вестник го наричат цигулар-феномен с блестяща техника, красив, плътен тон и огнен темперамент, Саша Попов е един от най-значимите съвременни цигулари-виртуози. Изпълнението на Концерта от Чайковски беше феноменално и предизвика френетични аплодисменти – пише критик от мюнхенската преса.


Още в силата си като концертиращ артист, Попов се връща в България, започва диригентска и педагогическа дейност и отдава всичките си сили за поставянето на основите на много наши институции и състави.

Чуйте в звуковите файлове интересни подробности от биографията на проф. Саша Попов и спомени за него, съхранени в Златния фонд на БНР, на изтъкнати наши музиканти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. ""Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил. По..

публикувано на 05.02.25 в 10:03

“Макбет“ от поредицата “Опера в киното“

Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..

публикувано на 04.02.25 в 17:51

"Пепеляшка" от киносезон 2024/2025 на "Ковънт Гардън"

2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..

публикувано на 04.02.25 в 16:29
Финалистите на конкурса

БНР подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда"

Българското национално радио подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда", която провежда престижния конкурс за пианисти в Цюрих на името на големия унгарски пианист , живял и творил в Швейцария. Конкурсът се провежда на всеки три години от 1979 г. насам. Негов създател е вдовицата на големия изпълнител –..

публикувано на 04.02.25 в 13:12

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.:  * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..

обновено на 03.02.25 в 19:15
Тейлър Суифт връчва наградата

Бионсе триумфира с "Грами" за албум на годината

В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..

публикувано на 03.02.25 в 08:00
Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..

публикувано на 02.02.25 в 04:32