Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ерик-Еманюел Шмит: На тази земя не липсват поводи за удивление, а хора, които да се удивляват


Един от най-играните френскоезични автори в света, Ерик-Еманюел Шмит, дойде в България по повод премиерата на пиесата си "Посетителят" на сцена "Сълза и смях". Авторът на над 30 пиеси и десетина романа гостува на предаването "Графити по въздуха" и разказа как самият той - младежът бунтар, ученикът на големия френски философ атеист Жак Дерида, се е превърнал в дълбоко вярващ човек и как тази вяра е втъкана във всичките му творби. Цялата тази трансформация е в резултат на... едно пътешествие в пустинята Сахара.

Знаете ли, когато героите започнат да ми говорят и историята започва да се очертава в главата ми, имам чувството че съм слуга, писар, секретар, но не и създател, обясни драматургът.

На въпрос променил ли го е успехът, той отговори: В един момент се уплаших от успеха. Първоначално, като всички млади хора, открих в цялата ми младежка арогантност, че това е нормално. Днес вече зная, че това е рядко, че е изключение, че човек трябва да приема успеха с отворени обятия и да бъде благодарен. Когато бях млад, мислех като всички млади хора, че е естествено да имаш успех. После разбрах, че успехът дори и да не променя мен, променя другите. Той предизвиква ревност, дори понякога омраза сред някои хора, завист; открих, че това е тежко бреме за носене и в един момент почувствах силата на израза, използван от Тенеси Уилямс: „Катастрофата на успеха“.


Опитвам се да развивам у себе си по-скоро радост, отколкото тъга, каза още събеседникът.  Животът ни дава достатъчно основания да сме тъжни. Животът се отнася грубо с нас, животът ни отнема хората, които обичаме, животът ни демонстрира непоносимо насилие, животът ни разочарова, животът ни фрустрира, животът прави всичко възможно да загубим тази топка от енергия и този копнеж за щастие, които носим, когато дойдем на земята. Трябва да се борим срещу това. Трябва да се борим много ожесточено, добави още той.

Чуйте цялото интервю на Светлана Дичева с Ерик-Еманюел Шмит в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлия Аткова

Юлия Аткова: Искаме да образоваме комплексни артисти

Нашето желание е да образоваме едни комплексни артисти, хора на изкуството, каза пред БНР Юлия Аткова – директор на Частната професионална гимназия по сценични изкуства и мениджмънт АКАТАМУС. Според нея едно от слабите места в българското образование е, че всички деца, независимо от техните интереси и таланти, учат по една и съща програма:..

публикувано на 28.03.24 в 12:10

Стефано Пода постави “Русалка“ в Телавивската опера

Нимфи, сирени, русалки... В повечето случаи присъдата над тези митични същества е като на прекрасни изкусителки на мъже, които искат да ги подмамят и унищожат във водата. Човешките жени ги чувстват конкурентки. Може би първият адвокат, който се опитва да защити тези красиви морски създания, е Ханс Кристиан Андерсен с прекрасната си приказка за..

публикувано на 27.03.24 в 14:54

Предстои II международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима"

Започна записването за участие във II издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, който ще се проведе от 1-ви до 6-и юли на сцената на Бургаската опера . Състезанието ще бъде в три възрастови групи при следния репертоар:  Група А / 9-12 г. – две класически вариации и една съвременна хореография, Група В / 13-16 г. и Група С..

публикувано на 27.03.24 в 14:17
Емил Минчев

"Светлосянка" – връзка между световете в първия аудиосериал на Емил Минчев

Емил Минчев , когото познаваме като автор и преводач, издаде първия си  аудиосериал . Той се казва  "Светлосянка"  и е определян като зашеметяващо приключение, развиващо се между два свята – този на живите и този на мъртвите. "На преден план тук е ърбън фентъзи елемента, действието се развива в отвъдното, а  мистерията е..

публикувано на 27.03.24 в 10:56
Националните награди за сценични изкуства –

"Икар" в 23 категории тази вечер в Народния театър

Днес отбелязваме Световния ден на театъра.  Тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" ще бъдат връчени за 50-и юбилеен път наградите ИКАР. Актрисата Мария Каварджикова ще получи ИКАР за изключителен принос към българския театър, а за чест и достойнство ще бъде отличен сценографа Вечеслав Парапанов. На днешния 27 март отбелязваме..

публикувано на 27.03.24 в 07:36

Поредицата “Опера в киното“ идва в България

На 6-и април в България ще стартира първият сезон на международния проект “Опера в киното” . В салоните на “Синема Сити“ в цялата страна ще имаме възможността да гледаме четири великолепни оперни продукции: от фестивала в Брегенц - “Мадам Бътерфлай“ от Пучини /на 6-и април/, и от “Арена ди Верона“ -  “Травиата“ от Верди /на 20-и април/, с..

публикувано на 26.03.24 в 18:15

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 23-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: - Представяме предстоящия първи сезон на международната програма “Опера в киното“ в разговор с г-н Ами Елла от израелската компания продуцент - Кореспондентката на БНР в Израел Искра Декало разказва за..

обновено на 26.03.24 в 17:27