Един от най-играните френскоезични автори в света, Ерик-Еманюел Шмит, дойде в България по повод премиерата на пиесата си "Посетителят" на сцена "Сълза и смях". Авторът на над 30 пиеси и десетина романа гостува на предаването "Графити по въздуха" и разказа как самият той - младежът бунтар, ученикът на големия френски философ атеист Жак Дерида, се е превърнал в дълбоко вярващ човек и как тази вяра е втъкана във всичките му творби. Цялата тази трансформация е в резултат на... едно пътешествие в пустинята Сахара.
Знаете ли, когато героите започнат да ми говорят и историята започва да се очертава в главата ми, имам чувството че съм слуга, писар, секретар, но не и създател, обясни драматургът.
На въпрос променил ли го е успехът, той отговори: В един момент се уплаших от успеха. Първоначално, като всички млади хора, открих в цялата ми младежка арогантност, че това е нормално. Днес вече зная, че това е рядко, че е изключение, че човек трябва да приема успеха с отворени обятия и да бъде благодарен. Когато бях млад, мислех като всички млади хора, че е естествено да имаш успех. После разбрах, че успехът дори и да не променя мен, променя другите. Той предизвиква ревност, дори понякога омраза сред някои хора, завист; открих, че това е тежко бреме за носене и в един момент почувствах силата на израза, използван от Тенеси Уилямс: „Катастрофата на успеха“.
Опитвам се да развивам у себе си по-скоро радост, отколкото тъга, каза още събеседникът. Животът ни дава достатъчно основания да сме тъжни. Животът се отнася грубо с нас, животът ни отнема хората, които обичаме, животът ни демонстрира непоносимо насилие, животът ни разочарова, животът ни фрустрира, животът прави всичко възможно да загубим тази топка от енергия и този копнеж за щастие, които носим, когато дойдем на земята. Трябва да се борим срещу това. Трябва да се борим много ожесточено, добави още той.
Чуйте цялото интервю на Светлана Дичева с Ерик-Еманюел Шмит в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..