Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 26 милиона потребители използват безплатно най-големия портал за образование в света

Кан Академия
Снимка: Фейсбук
Най-големият онлайн портал за образование в света Кан Академи предоставя повече от 8 000 видео урока и над 100 000 интерактивни упражнения. Съдържанието е безплатно и достъпно за всички по света. Създадената през 2006 година платформа има над 26 милиона потребители в 190 държави. Уроците обаче се различават от традиционната лекция пред черно-бялата дъска, отбелязва Алп Коксал, част от екипа, превеждащ програмата на турски език. Според него силните страни на Кан Академи са поддържането на приятелския тон и използването на примери от ежедневието.

Когато превеждаме съдържанието се опитваме да поддържаме тон, различен от този, който се използва от другите платформи. Сякаш лекциите се четат от твоят по-голям брат, а не от учителя. Този приятелски тон е много важен за нашите видео уроци. Опитваме се да използваме колкото се може повече примери от ежедневието. Например, в математическа задача бихме попитали: „С колко микросекунди разполага вратарят, за да хване дузпата?“. А в икономически урок би присъствал следният въпрос: „Кое ще бъде по-изгодно да дадем под наем или да продадем нашата къща?“

Турският екип е превел и дублирал 5 000 видеа. Турското министерство на образованието е одобрило платформата да се използва в училищата. Според Коксал ставаме свидетели на глобално дигитално трансформиране на образованието. Той счита, че Кан Академи е мощен инструмент за постигане на равни образователни възможности по целия свят.

Опитваме се да направим системата популярна, защото в Турция има огромно младо население, близо 20 милиона ученици, които имат достъп до интернет, а използването на смартфоните също е на много високо ниво. Нашата задача е да предоставим безплатно образователно средство, чрез което младежите да оползотворят пълноценно свободното си време. Не е лесно да предоставиш на 20 милиона ученици равни възможности и достъп до образователните средства. Ние предоставяме еднакво съдържание и равни възможности както до частните училища в Истанбул или Анкара, така и до държавните училища в бедните райони.

У нас платформата все още не е изцяло преведена. Иван Господинов, председател на сдружение „Образование без раници“, посочва че тази платформа е създадена за всички възрасти и е предназначена за обучение през целия живот.

Хитоши Ямаучи, доброволец в програмата, който живее и работи в Германия, отбелязва че учениците са различни, което предполага използването на индивидуален подход към всеки един от тях.

Когато учителят преподава 10 ученика в класната стая са отегчени, защото материалът им се струва лесен, но останалите деца нямат представа за какво става дума. Кан Академи предлага персонализиран подход. Ученикът избира кои видеа да гледа, а програмата отговаря на неговите потребности. Разбира се, това не е достатъчно и няма да измести преподавателската професия. Най-доброто решение е всяко дете да има личен учител, но понеже това е невъзможно, те могат да разчитат на тази компютърна образователна програма.   

В големи държави като Мексико съществуват много проблеми не само в образователната система, но и в други сфери, отбелязва Бенито Естрада, представител на екипа, подготвящ испанската версия на платформата. Кан Академи е средството, чрез което ще запълним тези празноти, уверява Естрада.

Много е трудно за преподавателите да променят своя подход, защото цял живот са вършили нещата по определен начин. Сега е трудно да изпробват и да свикнат с този нов инструмент. Когато повечето от тях са били обучавани не е имало подобни технологии в училищата, ето защо тези нови средства са необичайни за тях. От друга страна, наблюдаваме едно ново поколение учители, които работят много добре с новите технологии. Този сблъсък на поколенията е много характерен за държави като Мексико.

Светът е свързан с технологиите, чието предназначение е да направят живота ни по-лесен. Не можем да пренебрегнем тази революция в обучението, отбелязва Алп Коксал. Според него да лишиш децата от достъп до технологиите в училище е равнозначно на това неговото поколение да е ходило в учебни заведения без електричество.

Иван Господинов отбелязва, че технологиите не са панацеята на образованието, но могат да направят учебния процес много по-ефективен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мобилни полицейски екипи започват срещи с жителите на област Монтана

Мобилни полицейски екипи започват срещи с жителите на област Монтана от днес. Първите две села, които ще бъдат посетени, са Долна и Горна Вереница. Полицаите ще посетят до края на февруари жителите на 8 малки населени места на територията на областта. В състава на мобилните екипи влизат служители от криминална, икономическа, охранителна и..

публикувано на 06.02.25 в 08:32
Община Петрич

Общинарите в Петрич решават за повишаване на капацитета за пренос на газ от Гърция към България

На редовно заседание общинските съветници в Петрич ще разгледат предложение за повишаване на капацитета за пренос на природен газ от Гърция за България. Точката е включена в предварително обявения дневен ред на 12-ото редовно заседание. Сесията е насрочена за 13:30 часа, предаде БТА.  Кметът на община Петрич Димитър Бръчков предлага общинските..

публикувано на 06.02.25 в 08:26

Откриват 22-то Международното изложение "Пчеларство - Плевен 2025"

В Плевен днес се открива 22-то Международното изложение-договаряне "Пчеларство - Плевен 2025". Форумът продължава до 9 февруари и се провежда по повод деня на свети Харалампи – покровител на меда и пчеларите, който се отбелязва на 10 февруари. В изложението тази година ще участват над 100 фирми, пчелари и организации от близо 20 държави..

публикувано на 06.02.25 в 08:21
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет.

Министърът на отбраната на САЩ подкрепи предложението на Тръмп за Ивицата Газа

Министърът на отбраната на Съединените щати Пийт Хегсет застана зад предложението на президента Доналд Тръмп – Америка да поеме контрола над Ивицата Газа. По думите на Хегсет всички опции са на масата. Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа В интервю за телевизия Fox News шефът на Пентагона не разтълкува думите на..

публикувано на 06.02.25 в 08:14
Министър-председателят на Франция Франсоа Байру

Правителството на Байру във Франция устоя на два вота на недоверие

Френското правителство с премиер Франсоа Байру устоя на двата вота на недоверие, внесени от крайната десница. Премиерът ще прокара без парламентарен вот проектозакона за бюджета за настоящата година. Правителството на Франсоа Байру издържа и двете изпитания, наложени от депутатите от крайната левица.  Двата вота на недоверие - заради..

публикувано на 06.02.25 в 07:55

Промените в Закона за киберсигурност влизат за разглеждане в парламента

Промените в Закона за киберсигурност влизат за разглеждане в парламента. Те засягат въвеждането на новите европейски директиви в тази област. Депутатите от Комисията по електронно управление ще изслушат представители на институциите заради кибератаката, блокирала работата на съдилища в края на януари. Промените са съобразени с редица..

публикувано на 06.02.25 в 07:53

Ще забранят ли рекламата на вейпове? Здравната комисия решава

Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества.  Предвиден е и първият..

публикувано на 06.02.25 в 07:46