В момента голямото притеснение не е това дали въобще ще бъде приет бюджет по време на сегашната процедура, а по-скоро какъв точно бюджет ще бъде приет. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" икономистът Десислава Николова от Института за пазарна икономика
В последните дни, всъщност, партиите вече навлизат в предизборен период, в предизборна кампания, и съответно, започнаха да се чуват искания за различни популистки политики и вдигане на разходите в редица сфери, премахване на плоския данък, които са любими "дъвки" за редица партии по време на тези предизборни кампании. Това е голямото притеснение – дали ако се тръгне към приемане на Бюджета в момента, няма да се образува широка парламентарна подкрепа за такъв вариант на бюджета, който ще се опитва да удовлетвори всички, да вмъкне всички тези искания вътре в себе си, и съответно ще бъде с едни огромни разходи и един голям дефицит.
Николова изтъкна, че искането за високи пенсии е осъществимо, но в бюджета не са разчетени такива суми. Те могат да бъдат осигурени, но за сметка на други разходи, например за бойните самолети. Според нея, е по-добре бюджетът да не бъде приеман в предизборна обстановка, а до изборите да се харчи по 1/12 от Бюджет 2016.
Дали не е по-добре да се изчака, и новото правителство, което ще дойде на власт, надяваме се следващата пролет, да не приеме такъв бюджет, който, първо, да отговаря на тяхната програма, и второ, за който те да носят отговорност. Защото в момента реално никой няма да носи отговорност за този бюджет, който се приема, и всеки може, а и има в момента политически интерес, да предлага, общо взето, всичко, което звучи добре на избирателите.
Николова изтъкна, че според изследванията хората у нас са много чувствителни към повишаване на данъчната тежест и са склонни да преминат в сивия сектор, поради което събираемостта от "плоския данък" е по-голяма отколкото от прогресивното облагане.
Пазарът на труда в момента е на потенциала си, изтъкна Николова. Специалисти обаче няма.
Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания на БАН припомни, че по принцип пенсиите трябва да се изплащат от Държавното обществено осигуряване, но там вноските са недостатъчно високи:
По-дългосрочното решаване на този проблем е чрез повишаване на социалните осигуровки. Не трябва да си затваряме очите!
Йоцов оцени като "лош сигнал" отхвърлянето на бюджета на ДОО от ресорната комисия в НС, тъй като приемането му е необходимо условие, за да бъде приет и държавният бюджет.
Съгласен съм, че тази година бюджетът е много силно политизиран. В предишни години не се е обръщало Бог знае колко внимание, опозицията винаги е била против, това е нещо естествено, не трябва да се учудваме, но тази година, с тези предложения, които се внесоха съвсем накрая, очевидно нещата отиват към неприемане на Бюджет. Поне не виждам как ще стане. Дано не съм прав.
Според икономиста е по-добре да бъде приет без изменения проектобюджетът, внесен от ГЕРБ:
Да има бюджет, пък следващата политическа сила, които състави правителство, винаги може да актуализира бюджета. Това се е случвало три години подред и 2013-а, 2014-а и 2015 година Бюджетът се е актуализирал, тъй че не е някаква голяма драма. От гледна точка на стабилността в момента – да не се дава повод за страховити варианти, че няма да има за пенсии, че няма да има за увеличение на заплатите на учителите, че няма да има за увеличение на минималната заплата – по-добрият вариант е да се приеме този бюджет, пък след това, ако се наложи, да се актуализира съобразно политическите възгледи на новото правителство.
Икономистът изтъкна, че отмяната на плоския данък и въвеждането на прогресивен не означава непременно загуба за бюджета, както обяви министър Горанов, тъй като всичко зависи от размера на ефективната данъчна ставка.
Интервютата на Таня Величкова с Десислава Николова и Виктор Йоцов можете да чуете от звуковия файл.Бюджетните закони влизат за разглеждане в пленарната зала на Народното събрание на първо четене. Това ще е първото заседание на парламента, след като вчера депутатите гласуваха оставката на правителството на Бойко Борисов. Голяма част от..
Сложна остава пътната обстановка в Северна Гърция поради заледени пътища. В област Атика слагат нови камери с автоматични глоби за нарушителите. В Северна Гърция има много заледени участъци по пътищата, предупреждава полицията. Спряха движението..
От днес до 26 януари Ботаническата градина към Българската академия на науките ще приема посетители от 10 до 16 часа заради цъфтежа на азалиите. Освен тях, сега цъфтят и орхидеите, камелиите и стрелициите, посочват от Ботаническата градина,..
Ученици от Ихтиман гостуват на парламента. Събитието е част от кампанията "Василица" на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" и се домакинства от двама бивши министри на образованието – Красимир Вълчев и акад. Николай..
Депутатите не разрешиха да бъде увеличен с месец срокът на действие на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства за констатираните огнища на чума и шарка по дребни преживни животни. Борислав Петков по казуса с..
43-годишен мъж е пострадал късно снощи в София, след като по него е стреляно с газово оръжие, научи БНР. Четирима души са задържани за стрелбата след акция на полицията. По първоначална информация инцидентът е станал малко преди 22 часа на..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха неговото развитие и кандидатурата му за главен прокурор." Това мнение изрази в интервю за БНР адвокат..
Може би е време да има някакъв шанс за кабинет , заяви пред БНР политологът Стойчо Стойчев. " Този кабинет ще може да бъде свален във всеки един момент . Има достатъчно гаранции, че партиите вътре взаимно ще се контролират . Няма да бъде леко това..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..