За предаването „Хоризонт до обед“ историкът от БАН доц. д-р Анелия Касабова изтъкна, че в рамките на проекта ще бъде изготвен регистър от колекции , представящи различни форми на съпротива срещу режима:
Музиката е едно от полетата, но не само тя. В случая положителната страна на този проект е обхващането на всички културни области: кино, театър, музика, всекидневни форми на съпротива във всекидневния живот, форми на съпротива срещу етническа политика и етническо сегрегиране, тоест културата, но в цялото й разнообразие. Литературата разбира се.
Представянето на колекции не е свързано с пълното им дигитализиране, но в рамките на проекта се предвиждат фестивали, релана и виртуална изложба.
Проф. Улф Брунбауер допълни:
Една от целите на нашия проект е да покажем, че комунистическото време е много амбивалентно. Културната опозиция мисля, че е важен ресурс и днес. Наследството на културната опозиция е нещо, с което и сега трябва да се занимаем.
Михаил Груев, директор на Държавна агенция „Архиви“ сподели, че в масивите има малко данни за култура опозиция на режима:
Тук говорим само за отделни частни архиви или архивни фондове на знакови личности от културната опозиция. Да кажем в българския случай и в частност в Държавна агенция "Архиви" това е масивът на бившия президент Желю Желев, масивът на Радой Ралин и още няколко такива емблематични имена и случаи, но съотносимо това е нищожно по-малко с документите на самата държава.
Масивите на държавна агенция „архиви“ са проучени, но голяма част от архивите на културната опозиция са собственост на частни лица и неправителствени организации и би било добре да бъдат направени достъпни за бъдещи изследователи на периода, изтъкна Груев.
Изминалите две години, от издаването на „Първа емисия“ досега, бяха много наситени за формацията. „Михаил Йосифов и Новините в джаза“ релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..
Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..
С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..
В рубриката за българското музикално минало „Помните ли…?“ отбелязваме 100 г. от рождението на тенора Никола Николов - един от големите български оперни певци на ХХ век. Той е сред най-обичаните и най-почитани български артисти, единственият, когото публиката буквално е носила на ръце след спектакъл в Софийската опера на „Трубадур“ от Джузепе..
- Маестро Паликаров, предстои Ви концерт "Виенски класици" заедно със Симфоничния оркестър на Сант Кугат. С какви очаквания идвате? - Пристигам с най-приятни очаквания. Това не е първата ми визита в този град и среща с този оркестър. Преди осем години направихме два концерта - един в Сант Кугат дел Вайес и втори в още един град наблизо...
64-тото издание на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе ще бъде закрито на 30 март от Фестивалния оркестър, съставен от бивши възпитаници на Националното училище по изкуствата „Веселин Стоянов“ – Русе, традиционно ръководен от маестро Емил Табаков, който е един от тях. Миналогодишната мечта на много хора, покосена тогава от..
На 13 март в Базел се състоя концерт с участието на талантливи млади музиканти. Поканата дойде от пианистката Елица Джамбазова-Рива, която от години живее и работи в Швейцария. От София пристигна Елица Стефанова - пианистка, първокурсничка в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Брат ѝ, Павел Стефанов, изучава пантомима и дойде за събитието от Барселона, а..
На 12 април ще е официалното посрещане на първия самолет F-16 , който ще пристигне в България. Машината ще пристигне на собствен ход, с презареждане във..
София е с традиции в градоустройството, имала е канална мрежа, водопроводна, преди 2000 години, а сега градски тоалетни няма . Това каза в..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..