Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Добромир Пресиянов: Проблемът с високите нива на радон в жилищата е решим

Противорадонови шахти изсмукват опасния радиоактивен газ от почвата под сградите

Радиоактивният газ радон е втората причина за белодробен рак сред населението сред пушачите, а за непушачите се явява причина номер 1. Зад този извод на Световната здравна организация стоят преки доказателства за рисковете. Това каза в предаването "Хоризонт до обед" проф. Добромир Пресиянов, преподавател в катедра "Атомна физика" във Физическия факултет на СУ. Той има близо 30-годишен изследователски опит,  свързан с радона. Пресиянов бе категоричен, че това е решим проблем:

Има ефективни технологии, включително прилагани успешно в нашата страна, които позволяват проблемът да бъде радикално решен. В 20 сгради в страната нивата на радон са ефективно снижени в резултат на тези технологии, които се развиват в света през последните десетилетия. Това са противорадонови шахти, които изсмукват радона от почвата под сградата, откъдето той постъпва.

Двадесетте сгради, цитирани от проф. Пресиянов, са обществени. Той даде пример със САЩ, където вече над милион частни сгради са успешно санирани срещу радон през последните 25 години.

Радонът е наричан невидимият враг в дома ни, може да се придвижва в почвата на големи разстояния, да навлезе в повърхностните ѝ слоеве и във въздуха. Той е без мирис и вкус и се измерва само със специална апаратура.

Нямаме сетива за радона и единственият начин да разберем каква е неговата наличност е чрез измервания. Това могат да бъдат детектори, които се поставят в жилището, но дори компактдисковете или DVD чрез лабораторен анализ могат да дадат информация какво е било нивото на радона, обясни проф. Пресиянов:

Радонът се просмуква в пластмасата, от която са направени тези дискове и след разпада на алфа частиците оставя в нея следи, радиационни дефекти. След като бъдат обработени и преброени те дават представа за нивото на радон в тази сграда.

Във Физическия факултет използват този сертифициран метод вече над 10 години. На пазара на измерителни средства също могат да бъдат открити детектори, които да дадат информация за нивата на радон. При тях обаче информацията за наличието на радон идва със закъснение, защото трябва да престоят в жилището поне три месеца, уточни преподавателят.

Януари бе обявен за месец на радона. През 2013 година МС прие национална програма за намаляване на въздействието на радона в сградите върху здравето на населението, а след мащабно проучване в десетки жилища в страната предстои изготвянето на радонова карта. Запитан има ли по-рискови зони проф. Пресиянов изтъкна:

Разпределението на радона е силно хетерогеннио – дори в съседни сгради нивата могат да се различават драматично – в едната сграда да са рискови, в другата в съвсем нормални стойности. Дори в райони и населени места, където средните нива на радона са ниски и фонови, винаги има отделни сгради, които са рискови. Има и райони с висок процент такива сгради – именно тогава говорим за рискови райони. Но дори в рисковите райони могат да се намерят отделни сгради, в които нивата на радон са ниски. Става въпрос за фактор, който е силно неравномерно разпределен между отделните жилища. Единственият начин да знаем точно колко е радонът в нашето жилище, училище или детска градина, е да направим измерване непосредствено в него. Средните географски стойности носят само статистическа информация.

По-стари данни от сегашното проучване сочат, че има райони, в които над 30 на сто от сградите са със завишени, наднормени нива на радон. Сред тях са град Раковски, Яна и Бухово в Софийското поле, село Елешница край Разлог.

Още по темата слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК отпуска 80 млн. евро за по-бърз интернет в Гърция

Европейската комисия отпуска 80 милиона евро за по-бърз интернет за гърците. В сравнение с България интернетът в съседната страна е по-бавен и по-скъп,сочи европейско проучване. С ваучери до 200 евро гърците ще си осигурят високоскоростен интернет съгласно европейската схема за "гигабитови ваучери".Право на тази помощ имат физически..

публикувано на 23.07.24 в 11:52
Жители на сградата я напуснаха след инцидента.

Двама загинали след срутване на балкон в Неапол

В неаполския квартал "Скампиа" се срути външен балкон на една от емблематичните в него жилищни сгради. Загинали са двама души, ранените са 13, от които 7 деца. След много силен тътен комуникационният балкон на ниво трети етаж на жилищната кооперация наречена "Синята платноходка" заради нейната форма и цвят, се срутва върху комуникационните..

публикувано на 23.07.24 в 11:44

5 медала за българските ученици от най-престижното състезание по математика в света за 2024 година

Най-добрите български ученици по математика спечелиха 5 медала с участието си в най-престижното състезание по математика в света за 2024 година. На 65-ата Международна олимпиада по  математика  българският национален отбор спечели 3 сребърни и 2 бронзови медала и почетна грамота, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, цитирани..

публикувано на 23.07.24 в 11:08

Премиерът: Процедурата за временно управляващ посолството ни в Украйна е спазена

Служебният премиер Димитър Главчев потвърди, че Николай Ненчев, бивш министър на отбраната, е назначен за временно управляващ посолството ни в Украйна. Главчев е категоричен, че за това не се изисква указ от президента и процедурата е спазена. "Няма чак толкова много желаещи да отидат там за посланици. Това е формата, която съм преценил, че..

публикувано на 23.07.24 в 11:00
Христофор Караджов

Христофор Караджов за вота в САЩ: Спринт за Камала Харис, беше най-логичният кандидат

"Това е абсолютно осъзнато решение на Байдън, което не му се удаде лесно. До събота буквално е казвал – не, ще стоя", обясни в интервю за БНР  проф. Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет. Завръщането на Тръмп на власт би било колосален провал за демократите и той е послушал съветниците си, допълни той...

публикувано на 23.07.24 в 10:59
Атанас Зафиров

Зафиров: Намаляват шансовете за успех на третия мандат

Според изпълняващия функциите председател на БСП Атанас Зафиров все повече намаляват шансовете за успех на третия мандат за съставяне на правителство, но въпреки това трябва да се положат усилия за диалог за намиране на общи решения: "Нека да изчакаме президента да реши на кого го връчва. Като гледам заявките на всички партии, всички декларират,..

публикувано на 23.07.24 в 10:55

Симеон Кичуков: Олимпийските игри са шансът на България да се появи на картата

Олимпийските игри са шансът на България да се появи на картата . Това заяви пред БНР спортният журналист Симеон Кичуков.  " Очаквания има. Силно се надявам поне да може да се повтори представянето ни от игрите в Токио с много силната художествена гимнастика, с доброто представяне на бокса. Традиционно има големи очаквания към борбата, която..

публикувано на 23.07.24 в 10:52