Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Паси: На срещата на върха на ЕС темата за Брекзит, макар и невключена, е основна

В Брюксел започва двудневната среща на високо равнище на страните-членки на ЕС

В Брюксел започва двудневната среща на високо равнище на страните-членки на ЕС. На редовното заседание на Европейския съвет днес се очаква лидерите да обсъдят теми като "Сигурност и отбрана", "Миграция" и "Външни отношения", а утре премиерите на Естония, България и Австрия ще обявят приоритетите на председателството на Съвета на ЕС след юли тази година.

Министър Лиляна Павлова вече открои пет приоритета на председателството ни – икономически растеж и работни места; енергиен съюз и промени в климата; социален стълб; сигурност и правосъдие; ЕС като глобален фактор на световната сцена. България ще обърне особено внимание и на европейската перспектива на Западните Балкани, сътрудничеството в Черноморския регион и кохезионната политика.

На започващия днес Европейски съвет обаче темата за Брекзит, макар и да не е включена в дневния ред, е основна, каза в "Преди всички" Гергана Паси, президент на ПанЕвропа България:

Основната тема, в която има една много сериозна интрига, защото в началото на тази седмица официално започнаха преговорите по напускането на Великобритания от ЕС. Тереза Мей със сигурност отива с отслабен електорален мандат в Брюксел. След изборите това ще бъде нейната първа поява довечера на вечерята, на която в неформален порядък тя ще бъде изслушана по някои от ключовите, начални въпроси. Ако тя постави на масата най-общите принципи на правата на европейските граждани във Великобритания и британците в ЕС, това може да се окаже най-лесният въпрос в решаващата начална фаза.

Гергана Паси заяви още, че във фокуса на Съвета ще бъде и темата за миграцията, както и структурираното партньорство в областта на отбраната. Тя каза още:

Очаквам един въпрос, който като че ли не крие интрига от гледна точка на заключенията, но има отношение към нас, и той е свързан отново с Брекзит. Той е свързван с решаването на въпроса как ще бъдат предислоцирани агенциите на ЕС, които в момента се намират във Великобритания. Става въпрос основно за две агенции – Европейската агенция за лекарствата, а другото е банковият орган на Европа. Конкретно по лекарствената агенция ние имаме желание и сме направили заявка да бъдем домакин, което е една голяма хапка. Въпросът е българското правителство какви условия може да даде.

В звуковия файл можете да чуете интервю на Лора Търколева с Гергана Паси.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04

Шестима нови областни управители

Правителството освободи областните управители на Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, София и Софийска област и назначи нови на тяхно място. Стефан Арсов, който беше заместник областен управител на област София-град е назначен за областен управител.  Силвия Арнаутска, експерт по "образование и здравеопазване" в община Ихтиман, е назначена за..

публикувано на 26.04.24 в 18:58

Русия засилва бомбардировките по жп инфраструктурата на Украйна в подготовка за офанзива

Русия засилва бомбардировките по железопътната инфраструктура на Украйна в подготовка за голяма офанзива, твърди източник от украинските служби пред агенция Франс прес.  На въздушни удари днес бяха подложени и разположените до руската граница области Харков и Суми.  Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев..

публикувано на 26.04.24 в 18:07

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав. В изявлението на групировката се посочва, че..

публикувано на 26.04.24 в 17:53
Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: В това положение сме, защото новата ваксина срещу коклюш е краткотрайна

Пресилено е обявяването на епидемия от коклюш, защото не се е покрил нито един от критериите. Причината да сме в това положение е, че новата ваксина не е лоша, с по-малки странични действия , но е краткотрайна - за 4-5 години.  Това коментира доц. д-р Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести и педиатър, в интервю пред БНР...

публикувано на 26.04.24 в 17:51