Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цв. Томчев: Сякаш има невидими фактори, които не ни разрешават да търсим къде е погребан Апостола на Свободата

Томчев изрази надежда Столичната община да не попречи, а да съдейства на инициативния комитет, който е внесъл молба за провеждане на проучване край земеделското министерство в София

Къщата-музей на Васил Левски в Карлово.
Снимка: БГНЕС

Споровете за това къде е погребан Васил Левски не започват през 1937-ма година по повод тогавашната 100 годишнина от рождението на Апостола, те започват още няколко години след обесването му. Това припомни в интервю в ефира на „Хоризонт“ журналистът Цветан Томчев, който коментира обсъжданата идея да бъде дадено разрешение за разкопки в района на земеделското министерство в София, където да се търси гробът на Левски.

Първата скица, която имаме във Военно историческия музей – документирана, с мястото на погребението е направена 6 години след обесването – през 1879-та. И сякаш има някакви невидими лостове, невидими фактори, които пречат – не ни разрешават (да търсим къде е погребан Апостола), каза Томчев и добави: То не е нещо, което някой гласно го казва.

Досега всички твърдения за това къде е гробът на Левски са само догадки, отбеляза още Томчев:

В общи линии, комисията, спомената в началото – от 1937-ма година, която е назначена да издири всички документи и свидетелства за погребението на Васил Левски, накратко  заключава следното -  всички свидетели не са достатъчно достоверни, защото те са от типа „чул“ и препредадена информация. Преки свидетели, които да удостоверяват какво са видели, са само двама. Тези двама преки свидетели тогава са били на преклонна възраст – 67 години, ако не се лъжа, след обесването на Апостола.

Журналистът обясни, че тези свидетелства са едни от фактите, които се споменават в проучването на писателя Николай Иванов, мотивиращо изследователите, които искат да потърсят гроба на Левски край министерството на земеделието.

Томчев изрази надежда инициативният комитет, който иска да проведе проучването и да потърси тленните останки на Васил Левски да получи разрешение от Столичната община:

Аз съм симпатизант на този инициативен комитет и те са внесли буквално днес тези документи с молба за археологически разкопки. Много е просто какво трябва да се направи – (да се проучат – бел. ред.) най-сериозните доказателства, които водят до това или до друго място. Тези хора имат пари, комитетът има възможности да осигури средства – сериозни хора. Те не искат средства от общината. Те искат да се оградят просто едни 10 кв. метра, които са позиционирани точно от геодезистите. Специалисти от Столичната община - от музея на София, да дойдат археолози и всяко едно парченце кост, човешки материал да бъде изследвано.

Да бъде дадено за ДНК анализ, защото ние имаме погребението на брата на Васил Левски, имаме косата. Може да се направи, имаме вече ДНК изследвания.

Със 100 процента можем да знаем и да успокоим нашата гузна съвест пред паметта на Апостола, подчерта Томчев и добави: Независимо какво ще излезе там, нека да направим съвсем отговорно проучване на всички въпросни места, които са спорни и за които се говори, след като има осигурени средства.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Tanzmesse

Елиана Лилова: Българското участие на Tanzmesse беше забелязано

За първи път страната ни беше представена на най-голяма платформа за съвременен танц в света - Tanzmesse, в Дюселдорф.  " За нас беше ненормално България да не присъства 30 години.  Нашата делегация беше от петима човека и  първото ни участие беше доста добре забелязано от всички присъстващи на свотовното изложение. Петимата артисти работят в..

публикувано на 09.09.24 в 10:19
Елена и Яне Каменарови

Формация "Леб и вино" - пазители на автентичната народна музика в Санданско-петричкия район

Елена и Яне Каменарови са признатите пазители на автентичната народна музика в санданско-петричкия район.  Преди четвърт век поставили началото на тази своя мисия да издирят и запишат всичко, така, както го пеели, свирели и танцували предците ни, а създадената от тях формация "Леб и вино" скоро ще отбележи своята 20 годишнина. Самите..

публикувано на 09.09.24 в 09:50
Габриела Иванова

Габриела Иванова, момичето от Дъблин, което пее родопски и пирински песни

От Сандански ви докосваме до великолепния глас на едно 14- годишно момиче от България, живеещо в Дъблин, Ирландия. Това е Габриела Иванова. Музиката е нейната същност и талант, за който тя подсказва на родителите си още на тригодишна възраст.  Обожава народната музика и изследва всичките фолклорни области на родината си.  Въпреки, че..

публикувано на 09.09.24 в 09:31

Самостоятелна изложба на Григор Малинов в Чикаго

В Чикаго започна поредицата от есенни изложби. Като част от нея е и самостоятелна изложба на художника Григор Малинов, която бе открита в галерия "Багрена". Изложбата е озаглавена "Пулсът на красотата" и е първата изява на Григор Малинов във Ветровития град. Представени са 21 платна маслена живопис - пейзажи, натюрморти, женски образи, уловени..

публикувано на 09.09.24 в 09:08

Над 140 издателства участват в "Алея на книгата" в София

Най-голямото пътуващо книжно изложение "Алея на книгата" се открива днес. Шатрите на издателите ще бъдат разположени до НДК през цялата седмица, а организатор е асоциация "Българска книга". Над 140 издателства от цялата страна ще предложат своите най-нови, интересни и търсени заглавия до неделя включително. Шатрите, 59 на брой, вече са..

публикувано на 09.09.24 в 08:40

Слънчеви стихове за малките палавници

Учителката в детска градина с висше педагогическо образование Людмила Данова ме зарадва с най-новата си детска книжка със стихове " Умна и красива, ала пакостлива" точно в навечерието на Рождество Богородично - 8 септември. Авторката е от с. Кътина край София. Това е ден, в който жените се молят за рожби на Дева Мария. Людмила работи..

публикувано на 08.09.24 в 05:10
Боян Иванов, директор на  Драматичен театър

Вълнуващи театрални срещи в Русе

На 13 септември трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие творческия сезон с премиера на пиесата "Опит за летене" по Йордан Радичков.  Две премиери през септември, фестивал през октомври и поредица от режисьорски дебюти предстоят на сцената на Драматичния театър в Русе и тези събития са на път да върнат театралната..

публикувано на 05.09.24 в 17:21