Първата скица, която имаме във Военно историческия музей – документирана, с мястото на погребението е направена 6 години след обесването – през 1879-та. И сякаш има някакви невидими лостове, невидими фактори, които пречат – не ни разрешават (да търсим къде е погребан Апостола), каза Томчев и добави: То не е нещо, което някой гласно го казва.
Досега всички твърдения за това къде е гробът на Левски са само догадки, отбеляза още Томчев:
В общи линии, комисията, спомената в началото – от 1937-ма година, която е назначена да издири всички документи и свидетелства за погребението на Васил Левски, накратко заключава следното - всички свидетели не са достатъчно достоверни, защото те са от типа „чул“ и препредадена информация. Преки свидетели, които да удостоверяват какво са видели, са само двама. Тези двама преки свидетели тогава са били на преклонна възраст – 67 години, ако не се лъжа, след обесването на Апостола.
Журналистът обясни, че тези свидетелства са едни от фактите, които се споменават в проучването на писателя Николай Иванов, мотивиращо изследователите, които искат да потърсят гроба на Левски край министерството на земеделието.
Томчев изрази надежда инициативният комитет, който иска да проведе проучването и да потърси тленните останки на Васил Левски да получи разрешение от Столичната община:
Аз съм симпатизант на този инициативен комитет и те са внесли буквално днес тези документи с молба за археологически разкопки. Много е просто какво трябва да се направи – (да се проучат – бел. ред.) най-сериозните доказателства, които водят до това или до друго място. Тези хора имат пари, комитетът има възможности да осигури средства – сериозни хора. Те не искат средства от общината. Те искат да се оградят просто едни 10 кв. метра, които са позиционирани точно от геодезистите. Специалисти от Столичната община - от музея на София, да дойдат археолози и всяко едно парченце кост, човешки материал да бъде изследвано.
Да бъде дадено за ДНК анализ, защото ние имаме погребението на брата на Васил Левски, имаме косата. Може да се направи, имаме вече ДНК изследвания.
Със 100 процента можем да знаем и да успокоим нашата гузна съвест пред паметта на Апостола, подчерта Томчев и добави: Независимо какво ще излезе там, нека да направим съвсем отговорно проучване на всички въпросни места, които са спорни и за които се говори, след като има осигурени средства.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..