Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговор за вярата и иконите в навечерието на Илинден

Снимка: bg-patriarshia.bg

Илинден е един от най-големите летни християнски празници – на 20 юли почитаме паметта на Свети порок Илия, който е един от най-големите старозаветни пророци. Той е живял около 900 години преди Христос. Пророците са били благочестиви, боговдъхновени мъже, чрез които Господ е говорил с хората. Това каза  иконографът Диан Костов, който гостува в ефира на „Хоризонт“ в навечерието на Илинден, допълвайки:


Но по-характерното и интересното за Свети пророк Илия е, че той е един от двамата души, които не са познали смърт. Той е бил взет с огнена колесница на небето, както пише в Библията, и преди второто пришествие на Христос пак ще дойде и всъщност ще бъде убит от Антихриста.

И другото нещо, което е интересно за него е, че той се явява като един предобраз на Христос . Тоест  - както господ го е взел с колесница на небето, така и Христос се възнася при своя Отец.


СнимкаВ иконографията изображенията на пророк Илия имат специално място, отбеляза Костов, като подчерта: Иконите имат много символичен смисъл и характер и там нищо не е случайно:

На самата икона се изобразява Свети пророк Илия, отдолу е река Йордан, неговият ученик Елисей и кожхуът на Свети пророк Илия, който пада върху неговия ученик. И всъщност това е много интересно. Защото това, че той оставя кожуха си на земята – защото той общо взето е имал един кожух, по който хората са го разпознавали (и не е случайно, че е кожух, а не някакъв друг предмет или дреха) -  това означава символично, че оставяйки кожуха си на земята, божието дело продължава – Елисей го взима, прави това, което прави неговият учител, точно преди да бъде взет от огнената колесница, разтваря водите на река Йордан и минава по суша. Тоест той по този начин символично заявява, че божието дело ще продължи и че силата остава на земята.

Интересно е след тази история ние да се  замислим какво оставяме като наследство, какъв е нашият кожух,  който оставяме на нашите наследници, каза още иконографът, като подчерта, че за зографите вярата е същностно необходима:

Пред един съвременен зограф има два пътя, каза още Костов:

Единият път е да прави добри копия и да бъде занаятчия. А другият път е да се опитва да прави свои авторски неща, да интерпретира даден сюжет или сцена  (разбира се, това трябва да е съобразено с истината, да отговаря на истината и на канона) и да бъде творец. И аз точно това се опитвам да правя – да бъда творец, защото другото не ми е интересно просто.

Още по темата чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00