През последните два сезона Варненската опера дава сериозна заявка да стане водещата сила у нас в областта на мюзикъла. След много успешната премиера на мюзикъла „Граф Монте Кристо“ от Ив Деска миналата година на „Варненско лято“ и „Опера в Летния театър“, тази година във варненските фестивални афиши се прибавиха „Котките“ на Ендрю Лойд Уебър и „Тримата мускетари“ на Максим Дунаевски. Превръща се в традиция след успешната премиера спектаклите да шестват с успех и по други градове и фестивални сцени, от които получаваме възторжени отзиви от публиката. Миналата година холивудският композитор от френски произход Ив Деска гостува на гастрола на „Граф Монте Кристо“ в София и сподели пред репортерския микрофон на предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива“ голямото си задоволство. Сега отново бях сред зрителите, които очакваха с нетърпение авторът на премиерния мюзикъл „Тримата мускетари“ – руския композитор Максим Дунаевски, да присъства на спектакъла в Летния театър и да даде оценката си.
Хареса ли Ви постановката на Варненската опера?
Да! Смятам, че е направено доста забавно, иронично. Истинска комедия, дори повече, отколкото бяха филмът и мюзикълът! Най-важното е, че публиката го приема добре, смее се, аплодира! Това е най-важното!
Ако позволите, бих Ви помолила да се върнем назад към създаването на филма мюзикъл!
Аз мисля, че всъщност всичко се получава случайно! Намери се режисьор, който имаше желание да заснеме филм по „Тримата мускетари“ на Дюма. Бяха му казали: „Знаеш ли, има такъв мюзикъл в нашия театър?“ И така, както звездите на небето, съдбите се срещат и се получава нещо! А ако много се стараеш да постигнеш нещо, то може и да не се случи! А ако се върнем още по-назад… Толкова много филми са заснети по „Тримата мускетари“ на Дюма, толкова много спектакли са поставени, опери, балети, че сякаш нищо ново не може да бъде казано! Свежестта на мюзикъла, според мен беше в това не да пресъздадеш истински мускетари, а да „поиграеш“ на мускетари, като децата. И според мен и Варненската опера е направила точно това – да поиграеш на мускетари!
Нашата публика, нашите слушатели много високо ценят творчеството на Вашия баща – Исак Дунаевски. Какво беше най-важното, което научихте от него?
За съжаление аз бях едва 10-годишен, когато той почина, затова не можа да ми предаде много неща. Но неговото творчество, неговата музика ме съпровожда през целия ми живот! И смятам, че точно от него мелодията се превърна в главното за мен в музиката! Въпреки че мнозина я отричат. И в музикалната история се редуват възходящи и низходящи периоди, периоди, в които мелодията изчезва, а след това отново се възвръща.
Казахте, че много обичате Варна!
Да! Почти 10 години вече живея през лятото близо до Варна, в Златни пясъци. Това вече е моята втора Родина! Имам роял в стаята си, композирам. Много се радвам, че моя творба беше поставена! Разговаряхме с директора на театъра Даниела Димова и за следваща постановка. И аз мисля, че този град – Варна, е създаден, за да звучи тук музика! И опера, и мюзикъл, и концерти, и песни! Това е музикален град! Бих искал да кажа на жителите на Варна, че живеят в прекрасен град и че с удоволствие ще им подаря още един мюзикъл!
Чуйте в звуковите файлове колегиалната оценка на звездата на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Александър Мутафчийски, отзивите на варненската публика и чуждестранни гости на спектакъла „Тримата мускетари“.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..