Опасността от вирусите е сериозна, каза в предаването "Хоризонт до обед" Реми Мишел от Медицинския институт на въоръжените сили на Франция
За професионалист като мен опасността от тези вируси, които непрекъснато ни атакуват, е много сериозна, защото има вируси, които ние познаваме от много дълго време, но за жалост в последните години се появиха и много нови вируси, като вируса "Ебола". Така че в качеството си на специалист, мисля, че най-важното в борбата с тези вируси е превенцията, т.е. предпазните мерки, да се опитаме да избегнем контакта, допира с тези вируси и евентуално вирусоносители. След това, според мен, основното оръжие, с което ние разполагаме, това са, разбира се, ваксините.
Професор Красимир Мекушинов от ВМА коментира случая с птичия грип:
Досега, благодарение на крутите епидемиологични мерки, в животновъдството се наричат епизоотични мерки, главно унищожаване на птичи ята, дезинсекция, все още имаме случаи, но те са единични, на птичи грип, изключвам Югоизточна Азия, където постоянно циркулира този вирус. Той е коварен с това, че циркулира и през лятото, и през зимата и е едно невероятно щастие, че не е започнал да се разпространява по въздушно-капков път, защото тогава няма спасение. Все още заразяването от човек на човек е минимално, дори нищожно. Именно, както каза и проф. Мишел, ние успяваме да контролираме вируса на птичия грип чрез превенция, както и чрез ваксина на застрашените контингенти. Разбира се, имаме и лечение, но то е ефективно само в първото денонощие.
Реми Мишел каза:
Разбира се, всеки път, когато се появи или се открие нов вирус, всичко това е свързано с опасения, със страх, защото това е нещо ново, не знаем каква е еволюцията на един подобен вирус, каква е сферата на поражение. За птичия грип в началото ние изключително много се опасявахме, че това ще е вирус, който ще атакува много масово човешкия вид с много силна степен на заразимост. Но за щастие това не се случи, но това не ни пречи да поддържаме тази атмосфера на опасения и на страх наистина.
По повод страховете на хората от използването на вирусите като биологично оръжие, той коментира:
Мисля, че на първо време е едно опасение, след това би могло да се превърне в действителност и примерно с вирус като този на вариолата – едно заболяване, което още от 80-те години изчезна от планетата., но много хора подозират, че има лаборатории, които работят, изследват и развиват подобни вируси с такава цел. Колкото до манипулирането на вирусите и бактериите, мисля, че това е доста сложно, така че, пак повтарям, заплахата е налице, но по мое виждане, по-скоро става въпрос за опасения.
Красимир Мекушинов коментира:
Аз бих потвърдил, че вариолата е един от най-вероятните агенти на биологични оръжия. Защо? Защото, както каза проф. Мишел, 80-те години Световната здравна организация обяви, че е изкоренила завинаги вируса на вариолата чрез масова имунизация на хората. И свали задължителната имунизация от всички имунизационни планове на държавите. По този начин поколението, родено след 1980 година, е с най-голям процент уязвимост към вируса на вариолата. Защото те не се имунизират. Имунизират се само рискови контингенти, които са на бойната линия.
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави...
В Кипър от днес в пилотно действие е електронната платформа в помощ на потребителите за сравняване на цените на стоките в различни търговски обекти. Чрез нея се осигурява по-голяма прозрачност на пазара и облекчение на семейните бюджети, казаха от търговското министерство. Електронната кошница (e-kalathi) стартира с 478 продукта, основни за..
Американският президент Доналд Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа. Според него палестинците искат да се върнат там, защото нямат друга алтернатива. Тръмп е на мнение, че арабските държави се колебаят дали да ги приемат на тяхна територия само защото не са говорили с него и изрази увереност, че това ще се промени,..
" Стратегията "Сорос" на Делян Пеевски е опит да се отклони вниманието от много по-съществени въпроси в държавата, включително около неговата личност ". Това заяви пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. "ДПС-Ново начало" пак внася в парламента проекторешение за комисия "Сорос" НС отхвърли предложението на..
Доналд Тръмп обяви, че има напредък в дипломатическите усилия за мир в Украйна и че е имал разговор с Владимир Путин. Американски медии съобщават, че тази седмица вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, ще се срещне с Володимир Зеленски в Мюнхен. Пред репортери Тръмп заяви, че е имал разговор с руския лидер Владимир Путин, но отказа да даде..
Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ. Книжата са тригодишни и с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свои покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..