Петър Ступел е роден на 27 април 1923 година в София, в музикантско семейство. Учи пиано от малък при известната клавирна педагожка Мара Балсамова, след това завършва Музикалната академия в класа на Андрей Стоянов. Специализира камерна музика в Будапещенската консерватория при Лео Вайнер и Пал Кадоша. Започва кариерата си като музикален редактор в Детската редакция на Националното радио, а от 1953 до 1965 г. е композитор в Ансамбъла за песни и танци на Българската армия. После е музикален редактор и в „Балкантон“, от 1967 до 1972 г. е главен редактор на музикалните предавания на Националната телевизия, а от 1980 г. до смъртта си на 30 ноември 1997 г. е директор на Международния фестивал „Софийски музикални седмици".
Още като студент през 40-те години композира песни по стихове на млади поети, а през 60-те и 70-те години създава редица естрадни песни, удостоени с наградите на фестивала „Златния Орфей“, оказали голямо влияние върху формирането на нашата популярна песен.
Петър Ступел е написал музиката към знакови български фирлми като „Любимец 13“, “Бъди щастлива, Ани“, "Старинната монета“, “Специалист по всичко“, “Таралежите се раждат без бодли“ и др. Заедно с Атанас Бояджиев пишат музиката към телевизионите сериали “На всеки километър“ и „Капитан Петко Войвода“. Много популярна е неговата театрална музика, особено песните към пиесата на Валери Петров „Когато розите танцуват“, играна в Сатиричния театър.
Петър Ступел композира и мюзикълите „Сламената шапка“, “Златната ряпа“, филмовият мюзикъл “Баща ми, бояджията“, автор е на много детски песни, оперети, оратория. Но всички го познават от прекрасната и най-популярна детска песен „Зайченцето бяло“. Автор на текста е Леда Милева.
През 1979 година в студиото на Българското национално радио са гостували Леда Милева, Петър Ступел и Александър Райчев. Техния разговор е записан и съхранен в Златния фонд на БНР. Чуйте в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказа на Леда Милева и Петър Ступел за съвместната им работа и създаването на прочутата песничка.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..