Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разтапяне сред лед в Харбин

| обновено на 12.02.18 в 15:51
кадър от снежния фестивал в Харбин, Китай, 2018 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Харбин е един прекрасен град. Човек може да се смае, когато го види. Това каза за слушателите на „Хоризонт“ Велин Пасков, журналист, продуцент и пътешественик, който заедно с Мария Паскова открива тази вечер изложба в Галерия „София прес“, представяща един от четирите най-големи снежни фестивала в света, проведен в най-североизточния и студен град на Китай – Харбин.

Ледените скулптури, някои от които с размерите на цяла сграда, са разположени в няколко местни парка. На всеки художник се предоставят кубове от лед (с размери на страната от 2,5 м.) и свобода да създават творби, каквито си пожелаят, разказва Пасков:

И представете си. Вървите по една снежна алея и покрай вас … китайска митология, гръцка митология. И всичко това – направено от сняг. Просто фантастично… Когато човек влезе вътре – той се разтапя, ако може така да се каже за един леден фестивал.

Въпреки високата входна такса за стандартите на Китай (с еквивалент около 30 евро), жители на страната от различни краища се стичат в Харбин, за да се насладят на леденото изкуство.

В заключениe Велин Пасков сподели и наблюденията си върху китайската рецепта за щастие:

На обикновения човек му е достатъчно, когато има купичка ориз, купичка нудли, малко зеле и тофу – той може да се почувства наистина добре и най-вече благодарен. Няма да изброявам богове, но той се чувства благодарен за това, че има пред себе си какво да хапне… Знаете, че щастието зависи от гледната точка. Не трябва да забравяме, че в тази част на Азия се намират най-богатите хора на света, за които щастието не е само купичка ориз, малко зеле и бучка тофу и нудли, разбира се. Защото това са хората, които карат най-скъпите спортни коли на света и имат най-скъпите домове. Но хората там умеят да бъдат щастливи. Това е едно изкуство, което те са възпитали в себе си, една философия в продължение на хиляди години. И успяват да се справят, за което им завиждам.

Още за снимките на сем. Паскови от Китай, за планинския парк Чжан-цзя-цзе, където е разположен най-високият стъклен мост в света и където е сниман филмът „Аватар“, както и за домакинството на Пекин през 2022 г. на следващите зимни олимпийски игри, можете да чуете от звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Гроздев

През процепа на времето - "Приключения с Балканска библиотека" на Георги Гроздев

Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..

публикувано на 06.04.25 в 16:26
Биляна Георгиева

Биляна Георгиева: Бях изненадана от наградата "Икар"!

"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..

публикувано на 04.04.25 в 17:00
Надя Сотирова, Панчо Владигеров-внук и Юлиана Караатанасова

Къщата музей "Панчо Владигеров" в София отпразнува 20-годишнина

Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..

обновено на 04.04.25 в 16:36
Соня Йончева като Йоланта от операта на Чайковски

Соня Йончева блести като Йоланта на сцената на Виенската опера

На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...

публикувано на 04.04.25 в 15:38

Повече от 200 непрофесионалисти ще се съберат на музикално състезание

Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..

публикувано на 03.04.25 в 19:07
Мартина Табакова и Зорница Иларионова започнаха турнето си от Казанлък

Зорница Иларионова на турне с нова цигулка

Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019".  Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..

публикувано на 03.04.25 в 17:59
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59